Diskusní fórum » Buštěhradský zámek - archiv » Výstava o buštěhradském zámku

Neděle 14.8.2022

 

Buštěhradský zámek - archiv: Výstava o buštěhradském zámku

Výstava o buštěhradském zámku

Zaslán uživatelem/kou: Marek Veselý

Datum: 24. 12. 2004 13:52

Dostal jsem pozvánku na vernisáž výstavy "Historie, současnost a budoucnost buštěhradského zámku". V kulturním středisku na Kladenské ulici (bývalá Seifertovna) jsou na chodbách v přízemí a prvním poschodí vystaveny unikátní fotografie, pohledy, staré stavební plány, či novodobější výstřížky z noviny, které mapují vzdálenou i zcela nedávnou minulost zchátralé dominanty Buštěhradu (na fotografii z roku 1947 je nádvořní průčelí zámku). Výstava se navíc snaží o nástin možnosti rekonstrukce zámku a zejména jeho budoucího využití. Ing. arch. Javorčeková se svým otcem Ing. arch. Girsou jsou těmi, kteří na vernisáži promluvili právě za ty, kteří se o zámek v současné době starají asi nejvíc. Dokonce oznámili nález "pokladu" v podobě starých listin, které byly uschovány v krovech chátrajícího barokního skvostu. Přejme buštěhradským radním, aby na záchranu zámku sehnali finanční prostředky. Nebude to lehké a nebude to hned. Po letech drobných a nepravidelných finančních injekcí od státu či sponzorů, za které se pouze zámek zachrání před úplným zřícením, mohou přijít volby a s nimi třeba jiní radní, kteří budou mít možná úplně jiné představy o tom, jestli Buštěhrad potřebuje zrovna zámek (či např. spíše zámkovou dlažbu). My Lidičtí bychom o chátrajících monstrech a slibech o finančních prostředcích na dostavbu mohli vyprávět ... (tento text vyšel ve Zpravodaji OÚ Lidice - prosinec 2004)

Re: Výstava o buštěhradském zámku

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 18. 02. 2005 12:21

Těší mě, že nám držíte palce. Konečně jsem (již napořád) na internetu, takže mohu sledovat dění na webových stránkách. Škoda, že diskuse na téma zámek se více nerozvíjí. Co se týče změn na radnici po volbách, také mám určité obavy. Je tu však jedna potěšující novinka - zámek byl zařazen do Programu záchrany architektonického dědictví MK, takže by měl každoročně dostávat příspěvek na statické zajišťování, což je první etapa obnovy. Myslím, že žádní radní, i kdyby obnově zámku sebevíc nepřáli, by nebyli tak hloupí, aby dobrovolně vystoupili z programu, z něhož každoročně plynou milionové dotace. Co se týče výstavy, bohužel někdo ukradl návštěvní knihu asi týden po vernisáži, škoda. Nesthla jsem si ji ani přečíst.

Předloňská debata

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 18. 02. 2005 12:46

Také by mě zajímalo, kam zmizel "Mistr Ypsilon", který se v předloňské bouřlivé debatě srdnatě zastával zámku. Mluvil jste mi z duše. Ještě se vyskytujete? Neznáme se náhodou?