Diskusní fórum » Buštěhradský zámek - archiv » Zámecký park

Pátek 26.4.2024

 

Buštěhradský zámek - archiv: Zámecký park

Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 12. 11. 2012 15:10

Rekonstrukce zámeckého parku byla dokončena! Můžete se tam projít a těšit se jako já, jaká to bude krása, až se to na jaře zase všechno zazelená. Vrátka do parku jsou sice odemčená, musí se však zásadně respektovat, že je opravený park ve vlastnictví Středočeského kraje, takže vlastně "lezeme na cizí zahradu"! Ale stojí to za to ...

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Dagmar Novotná

Datum: 29. 11. 2012 15:26

Zámecký park byl 27.11.2012 zkolaudován. Využití pro obyvatele našeho města je nyní předmětem jednání se Středočeským krajem.

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 29. 11. 2012 22:14

http://praha.idnes.cz/oprava-zamku-bustehrad-07w-/praha-zpravy.aspx?c=A121129_1860529_praha-zpravy_sfo

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 12. 02. 2013 18:17

Starostka psala v posledním BZ o tom, že záměry na participaci města již byly na kraj zaslány. A také, že "úmyslem je zpřístupnění zámecké zahrady občanům na jaře tohoto roku". Ovšem, vzhledem k tomu, že prozatím kraj nerozhodl ani o "zakonzervování stavby zámku", jsou i naděje na otevření parku jaksi v nedohlednu. Nedovedu si dost dobře představit, že se lidé procházejí po cestičkách v podzámčí, když se z neopravené fasády může cokoliv zřítit. I přesto bych samozřejmě i já měl radost ze zpřístupnění alespoň části parku. Zvláště, když prý "stál desítky milionů", tak by byla škoda, aby z něj zase zbyla jen zarostlá skládka odpadků.

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Dagmar Novotná

Datum: 13. 02. 2013 16:06

Myslím, že vyjádření pana radního Štefka jsou výmluvná a jasně dokládají, jakým směrem se celá záležitost ubírá. Jednání s krajským úřadem pokračují. http://www.kscm.cz/nazory-a-polemika/73261/mraky-nad-bustehradem

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 25. 02. 2013 15:10

Dagmar Novotná napsal/a: ------------------------------------------------------- > Myslím, že vyjádření pana radního Štefka jsou > výmluvná a jasně dokládají, jakým směrem se celá > záležitost ubírá. Jednání s krajským úřadem > pokračují. > > Já tedy nevím, čím jsou ta vyjádření "výmluvná", natož aby něco "jasně dokládala"? Možná, kdybyste podrobněji a popravdě popsala, jaká "jednání pokračují" mezi krajským a naším městským úřadem, než psát odkazy na nějaký komunistický web.

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 02. 05. 2013 19:53

Poslední článek redaktorky K. Husárové na titulce Kladenského deníku, o zamčené zahradě buštěhradského zámku, ve mně vyvolal trochu divné pocity. Je to podle mě snůška zbytečných nepřesností. Například zvěst o tom, že je Buštěhrad spoluvlastníkem parku, je nesmysl. Novinářka by asi měla napsat nějaké dementi, když už v témže článku píše o tom, jak bude Středočeský kraj našemu městu "svůj" zámecký park pronajímat. Byť to zatím není moc jisté, a byť za jednu symbolickou korunu... Dočetl jsem i překvapivou informaci, že je v podzámčí zasázeno 19 nových álejových a solitérních stromů, 7 jehličnanů, 16 popínavých rostlin, 771 trvalek a 16512 nových keřů. To je celkem sedmnáct tisíc tři sta dvacet pět nových rostlin, o které se dál nikdo nestará! Docela by mě zajímalo, jakou část z nákladného rozpočtu představuje právě ono rostlinstvo. A bude asi tristní sčítání, až se jednou zahrada konečně otevře, kolik toho uschlo a zahynulo. Škoda, protože rekonstrukce zámecké zahrady stála neuvěřitelných dvaadvacet miliónů korun, takže přístup krajského úřadu je nepochopitelný.

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: StanislavaŠumná

Datum: 03. 05. 2013 11:23

Píši v pracovní době a to z titulu, že je mou dlouhodobou snahou zajistit otevření zámeckého parku pro klienty DPS Buštěhrad. Toto vše v pracovní době činím, protože to považuji za svůj velký úkol a také dluh. Po všech telefonech s KÚ a informacích na MěÚ jsem 3.1.2013 poslala oficiální žádost na odbor Regionálního rozvoje paní ředitelce ing. Štědré s kterou jsem se domlouvala přibližně po měsíci,že už by mohla být situace vyřešená, že jednání s MěÚ probíhají. Po dalších mnohých telefonátech jsem v březnu dostala informaci, že je vše již na Odboru majetku, zde jsem hovořila s radním panem Hubeným a informace byla taková, že je vše stále v jednání s MěÚ. Mezi tím jsem hovořila s radním panem Štefkem, paní starostkou Leflerovou,opět s paní Štědrou a minulý týden jsem hovořila také s ředitelem Odboru majetku. Telefonů nepřeberně, času také tak, všichni se snaží, všichni jsou ochotní, všichni vidí zakopaného psa někde jinde než u sebe. Výsledkem je stále zamčený park, je květen. Myslím, že něco podobného se dělo v Kocourkově? nebo Zvonokosech? Zatím se nevzdávám,svůj názor prezentuji ústně,dobře,že hovoří tisk i když mírně dezinformačně, ale máme i jiná média než Kladenský deník. Bohužel do ZP se zatím dá dívat pouze přes plot,je stále krásný, zatím. Ještě použiji mé oblíbené a hlavně léty ověřené "když je vůle jde vše",ale musí být na všech stranách. ředitelka DPS Buštěhrad Stanislava Šumná

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 13. 05. 2013 15:46

Já mám takový pocit, že si asi každý představujeme něco jiného pod pojmem "být aktivní". Paní Šumná evidentně je aktivní, ale co je jí to platné, když není aktivní město Buštěhrad. Nebo je? Paní starostka tvrdí, že ano. Když ovšem zapátrám v paměti a ve své mailové korespondenci s paní starostkou, zjistím například, že: - 14.11.2012 jsem vznesla dotaz na předání parku městu. Dozvěděla jsem se, že "park nelze řešit odděleně od zámku, protože otevřených otázek o další spolupráci je opravdu hodně, proto nelze oddělovat jakoukoliv část a řešit ji samostatně...". Takže plané řeči a neochota. - na prosincovém VZ se odehrála debata o parku s přítomnými občany. Neochota řešit otázku parku byla přímo hmatatelná, a bylo patrné, že se zatím nějakou konkrétní domluvou nikdo nezabýval. Z řad zastupitelstva také padl nápad, že by se o "zpřístupnění parku měla postarat paní Javorčeková, když jí o něj tak jde". Vzhledem k tomu jsem tedy 2.1.2013 nabídla paní starostce svou aktivitu a požádala ji o pověření k jednání. Bylo mi odpovězeno, že "jednání o parku již dávno probíhají, a občané budou o výsledku informováni." Takže plané řeči a ještě odmítnutí nabízené pomoci. - na veřejném zasedání dne 10.4. jsme se dozvěděli, že "se stále jedná", přičemž celá záležitost činí dojem, že ani Kraj, ani město nejsou dostatečně aktivní. Z úst pana místostarosty jsme si vyslechli, že "se už s tím musí urychleně něco dělat", což jsme ovšem slyšeli již zhruba čtyři měsíce před tím. Podle mého názoru, jestliže je pravda, že je Kraj v tomto laxní, musí být město aktivní dvojnásob a tlačit na pilu, co to půjde. A samozřejmě především nabídnout, že se bude o park starat v plném rozsahu. Je naivní se domnívat, že nám Kraj provoz parku bude platit, když jsme to pouze my, kdo ho chce užívat. Od nich je myslím dostatečně slušné, že nám nabízejí pouze symbolický nájem za korunu ročně, přestože do obnovy vložili přes dvacet milionů Kč. - V posledním čísle BZ jsme si pak opět přečetli, jak strašlivé administrativní překážky jsou kladeny ze strany Kraje, jak jejich podmínky jsou "nepřijatelné" a "neakceptovatelné". Mám takový pocit, že tímto přístupem pouze sami sobě klademe překážky v tom, abychom park mohli využívat, a vidím za tím především neochotu města vložit do péče o park finance. Snahu šetřit obecními penězi chápu, ale zde je na nesprávném místě. Radši bych s prominutím oželela kus chodníku na Hřebečské (ten klidně rok ještě počká), než aby byl park zamčený celou sezónu a investice do nových výsadeb byla znehodnocena, protože se o něj nikdo nepostará.

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 06. 06. 2013 19:29

Právě jsem dočetl článek "Buštěhrad se bouří, kvůli Rathově zahradě" v Babišově reklamním plátku (5PLUS2 číslo 23/II) od Evy Havelkové, takže jsem naštvaný. Jsem naštvaný na slova starostky, že úhrada celého provozu zámecké zahrady je "pro Buštěhrad naprosto nepřijatelná". Jsem naštvaný, že "starostka rozhořčeně konstatovala", že krajský odbor majetku "byl překvapen našimi požadavky". Štve mě, že neznám ony požadavky, ale ještě víc mě štve, že rozhořčená starostka nevnímá fakt, že nám kraj zdarma nabízí k užívání zrekonstruovaný park, který nevyžaduje od města Buštěhradu žádnou obří investici. Štve mě hlavně onen jaksi "povýšenecký postoj" naší radnice, který podle mě Buštěhraďanům zbytečně oddaluje možnost park využívat.

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Jiřina Kopsová

Datum: 24. 07. 2013 10:30

Tuto sobotu 27.7.2013 od 14:00 proběhne slavnostní otevření zámeckého parku, viz pozvánka http://www.mestobustehrad.cz/dokumenty/pozvanka-zahrada.pdf Park je krásně upravený, přímo láká k posezení, přijďte si udělat letní piknik. Jídlo s sebou tentokrát brát nemusíte. Občerstvení pro vás v sobotu zajistí Potraviny u Školy, Starý Vinohrad doveze pivo a můžete se těšit i na valašské frgály z pekárny Anežka.

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 28. 01. 2014 18:21

Vždy mě znovu překvapí zvláštní dovednost, s jakou naše radnice zachází s informacemi. Kdo sledoval diskuse o zpřístupnění zámeckého parku, ví, že oprava parku byla dokončena na podzim 2012 (na jiném místě této diskuse informuje 29. 11. 2012 paní Novotná z MěÚ: "Zámecký park byl 27.11.2012 zkolaudován. Využití pro obyvatele našeho města je nyní předmětem jednání se Středočeským krajem."). Poté byl ovšem park skoro tři čtvrtě roku(až do července 2013) zbytečně zavřený, neboť město nebylo schopné dojednat s krajem podmínky užívání parku buštěhraďáky, a v BZ jsme se dočítali, jak jsou podmínky kraje (zřejmě aby se město o park staralo apod.)neakceptovatelné. Jenže, když zabrousíme na aktualizované texty o rekonstrukci zámku na tomto webu (http://www.mestobustehrad.cz/meu/zamek/rekonstrukce.php), dočteme se tam: "Na naléhavou žádost města Buštěhradu směrem ke Středočeskému kraji byla dokončena rekonstrukce zahrady tak, aby bylo možno ji užívat." Tak nevím.

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 29. 01. 2014 21:02

Rádio Jerevan hlásí: Je pravda, že na naléhavou žádost Buštěhradu byla dokončena rekonstrukce zahrady, ale... ...byla to (směrem ke Středočeskému kraji)žádost občanů města, kteří ovšem narazili na vlastní úřad.

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 25. 02. 2014 10:21

Na poslední pracovní poradě jsem se ptala paní starostky, jestli by park nemohl být přeci jen odemčený i přes zimu, když stejně není žádný sníh. Dozvěděla jsem se, že ne, protože musíme dodržovat smlouvu s krajem. Pak jsem se také dozvěděla, že smlouva prý leží na kraji už od listopadu a ještě ji nepodepsali. Takže my máme celou zimu zbytečně zamčený park, abychom dodržovali smlouvu, která ještě ani není podepsaná? Opravdu myslíte, že by to kraji vadilo, když je mu celá záležitost evidentně tak ukradená, že ani nedokončí potřebné papírování? Bože, sešli do Buštěhradu trochu zdravého selského rozumu!

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 25. 02. 2014 22:20

V dřívějších dobách, když chtěli kmáni čehosi na panstvu dosíci, vybrali nejváženější ze svého středu a vyslali poselstvo na zámek orodovati za žádost lidu. Žel dnes je doba jiná, volené poselstvo (snad proto, že samo sedí na zámku) za nic orodovat nechce. Zvlášť ne za tak zbytné věci, jako jsou nějaké procházky parkem. Navíc když je všude tolik jiných starostí. Třeba jen chystání veselých výstupů na "slavnostní otevírání zámku"... (Při paměti dnešního smutného výročí...nebyl tady náhodou selský rozum už dávno zakázán, soudruhu Gottwalde?)

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Pavel Holub

Datum: 29. 03. 2014 17:54

Dobrý den, dnes jsme s naším malým synem vyrazili na procházku, zjistili, že je výlov, prošli se po Buštěhradě a chtěli se kouknou do zámecké zahrady, ale chybka, zahrada ač udržována, tak byla zavřená, u vchodu cedule jak Brno, která vás informuje o všech možných zákazech, tak říká, že otevřeno má být od 8:00 někdy do večera mimo nepřízeň počasí, nyní krásný jarní den, slunečno 20°C 10:30 a park zavřený?! Milý úřade, máte v hlavě pyliny? Blíží se Vám volby, zkuste se o svou obec starat, jinak budete na podzim na pracáku... S pozdravem občan Buštěhradu

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Pavel Holub

Datum: 29. 03. 2014 17:56

*piliny*

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 31. 03. 2014 18:33

Pavle! Hynku! Viléme! Jarmilo! Nezoufejme, bude máj! Ale už teď se dá vyrazit, třeba na Petřín. Je to mnohem lepší volba, než se rozčilovat (a plýtvat pilinami) nad nevyléčitelně hluchým a němým buštěhradským úřadem.

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Alena H.

Datum: 05. 12. 2014 20:11

Tak na Petříně jsme ještě nebyli:-) Krom jiných výletů jsme se několikrát při vycházce Buštěhradem mrkli, jestli by náhodou nebyl park otevřený. A co myslíte, nebyl:-D Já teda nevím, ty otevírací hodiny zřejmě neplatí, zná někdo ty tajné otevírací hodiny? Nemyslím přes zimu, byli jsme tam v létě.Díky ;-)

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 05. 12. 2014 21:16

Že nebyl park otevřený v létě celkem nechápu. Možná pracovník TS, který to má odemykat, třeba usnul na hřbitově...(ten má také odemykat). Nicméně jsem posílala žádost na kraj, aby nám upravili ve smlouvě, abychom mohli mít (dle vlastního uvážení v závislosti na počasí) park otevřený i v zimě. Říkali, že to nebude problém, že jsme si tam to omezení beztak navrhli sami :)

Re: Zámecký park

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 08. 12. 2014 11:49

Tak, zámecký park je opět otevřený (v zimě asi jen do šesti). Zatím "vstup na vlastní nebezpečí", ale to je jen formalita. Užijte si sluníčka! :)