Diskusní fórum » Buštěhradský zámek - archiv » Nejnovější článek o zámku

Neděle 14.8.2022

 

Buštěhradský zámek - archiv: Nejnovější článek o zámku

Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 26. 05. 2006 14:02

Chtěla bych poopravit informaci, kterou přinesl nejnovější článek o zámku ("Střecha buštěhradského zámku dostala další miliony na obnovu", Zdroj: (ps), Kladenský deník, 22. 05. 2006, k přečtení na http://www.mestobustehrad.cz/z-tisku/bustehrad/vypis-clanek.php?id=116). Jakkoliv Občanské sdružení "Buštěhrad sobě" drží palce záchraně zámku, tento nelehký úkol nespočívá na jeho bedrech, ale na bedrech města jakožto vlastníka, který rovněž získává veškeré finance. Pan redaktor to pěkně popletl :-(

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Karel Bunda

Datum: 05. 06. 2012 12:35

Město buštěhrad by němělo přebírat větší čast zámku od kraje v takovém savu jaký je.Kraj ho chce vratit městu a vymlouvá se,že když nezačné rekonstrukce může ho vratit městu.Kraj má novou hejtmanku a mohla by mít pochopení pro zámek a se nerospadl.Měla by proběhnout minimální rekonstrukce nebo poskytnuta finanční pomoc městu na opravu.Jednalo by se o vybavení zámku okny a dveří a nové fasady.Každá zima se na budově podepíše a narušují ho povětnostní vlivy.Nemechme nechat rozpadnout zámek!!! Musí město znát statický posudek celé budovy a být hahájeny základní statické práce zajištění zámku.Náštěvnici zámecké zahrady se budou dívat na šedivou budovu a zatlučena okna prkny.Zámek potřebuje okna,dveře a fasádu!!!

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: km

Datum: 11. 06. 2012 07:54

Souhlasím, zámek nemůže za to, že Rath kradl a tady se bohužel vylévá s vaničkou i dítě.

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Švestka

Datum: 11. 06. 2012 11:58

Zajímalo by mě,kdy se začne něco viditelného dělat na budově zámku.AŤ město nedělá mrtvé brouky a začne se zajímat,kdy kraj udělá novou fasadu a dá nová okna.Do Lidic se kultůrně investuje a na zámek se sere!!!Nechce ho za zříceninu!!!Je to vizitka Kraje,města a státu!!!

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 13. 06. 2012 17:51

Jiří Švestka napsal/a: ------------------------------------------------------- > Zajímalo by mě,kdy se začne něco viditelného dělat > na budově zámku.AŤ město nedělá mrtvé brouky a > začne se zajímat,kdy kraj udělá novou fasadu a dá > nová okna.Do Lidic se kultůrně investuje a na > zámek se @#$%&!!!Nechce ho za zříceninu!!!Je to > vizitka Kraje,města a státu!!! Pane Jiří, pokud jste tento příspěvek posílal někdy v roce 2008, tak sláva, konečně dorazil!

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 10. 01. 2014 12:27

http://www.lidovky.cz/stredocesky-kraj-se-chce-zbavit-zamku-v-bustehradu-f8p-/zpravy-domov.aspx?c=A140110_100357_ln_domov_oka

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Jan Šnytr

Datum: 13. 01. 2014 10:37

Dobrý den paní Javorčeková, do jaké míry je šance, že se záměr podaří? Respektive do jaké míry je možné brát článek vážně... J.Šnytr

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 13. 01. 2014 12:25

Těžko říct. Kraj poslal na město v prosinci dotaz, zda by město mělo něco proti, kdyby zámek pronajal nebo prodal někomu dalšímu, či jestli bychom ho chtěli vrátit. Zastupitelstvo konstatovalo, že je třeba s krajem vyvolat jednání. Než se však nějaké uskutečnilo, již se objevila v médiích tato zpráva. Vedení města se nyní snaží ono jednání domluvit, přijde mu nesolidní, že o takové věci kraj jednal bez nás. Pokud by šlo o solidní firmu, která by byla schopná s městem komunikovat a opravdu zámek zrekonstruovat, byl by takový záměr pro nás samozřejmě dobrý. Zatím však píšou pouze to, že Kraj tomu investoriovi zámek nabídl.

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: stefek

Datum: 13. 01. 2014 13:17

Dobrý den, média jako obvykle nafukují. K žádnému prodeji nedochází,pokud vím,byl dán dotaz Buštěhradu, zda chce zámek zpět(lepší než spor o formulaci v darovací smlouvě...) a popř. pokud ne, zda by souhlasilo s případným prodejem možnému zájemci.Ten by se pak realizoval samozřejmě až po případném projednání a schválení záměru a pomocí výb. řízení. Ale samozřejmě je možné, že by kraj mohl v koordinaci s městem schválit i jiné využití zámku... Na schůzce minulý týden byl Buštěhrad zmíněn v rámci přehlídky možných zámků, které by mohly vyhovovat záměrům francouzského subjektu, který chce v ČR realizovat síť cca 8 hotelů v zámcích a čile komunikuje se všemi kraji i s Asociací krajů. Při rekonstrukcích opravují památky a nechávají je v původním stavu, hotely jsou samozřejmě otevřené spolupráci s obcí i kulturní, lázeňské, kongresové či jiné činnosti, do které se může zapojit i veřejnost – a navíc přímo potřebují 60-100 pracovních sil z okolí… Z našeho kraje se moc objektů nehodí resp. nejsou třeba ve veřejném vlastnictví či nemají přilehlé prostory či nesplňují docela dost kritérií, tak se představilo jen několik málo zdejších zámků, včetně tedy Buštěhradu.Projekt to zajímavý skutečně je, ale samozřejmě šlo minulý týden jen o nějaký nástřel,aby bylo možné při budoucím vyjednávání o osudu zámku mít připravené varianty, vědět, co vše je možné, aby nakonec nezůstal pustnoucí zámek svému osudu.

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Jan Šnytr

Datum: 14. 01. 2014 08:46

Předpokládejme ale, že město nebude chtít zámek převzít do majetku zpět, nemá na rekonstrukci finance a dle mého názoru je pro město pořád výhodné nechat kraj zámek prodat za určitých podmínek. V opačném případě bych danou situaci nechápal.

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Jana Janovská

Datum: 15. 01. 2014 11:28

Kéž by si zámek někdo koupil, nejlépe i s jeho nynějším osazenstvem.

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: janvec

Datum: 25. 01. 2014 17:25

Vzhledem k článkům v týdeníku 5+2 ze dne 24. 1. 2014 str. 2 a posledního vydání Buštěhradského zpravodaje č. 1. str. 3. Uvádím doslovné znění usnesení, které bylo odhlasováno 7 hlasy zastupitelů k dopisu ze Středočeského krajského úřadu a projednávaného na veřejném zasedání 18. 12. 2013. "Zastupitelé pověřují vedení města, aby neprodleně vstoupilo v kontakt se Středočeským krajským úřadem, konkrétně odborem majetku ing. Pelcem a zahájilo úvodní jednání k této problematice" Nic více nic méně. Zájemci ověření pravdivosti usnesení si jej mohou vyslechnout na oficiálním audio záznamu ze zasedání na MěÚ.

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 25. 01. 2014 20:16

Je tomu skutečně tak. Jakožto ověřovatelka zápisu (který jsem mimochodem stále ještě nedostala k podepsání, přestože má viset na webu do deseti dnů od zsedání, které bylo 18. 12.) rovněž potvrzuji, že zastupitelstvo rozhodně NEODSOUHLASILO PRODEJ ANI PRONÁJEM ZÁMKU! V případě článku v týdeníku 5+2 to ještě lze považovat za nepřesnou novinářskou práci. Proč je však taková zavádějící informace uveřejněna ve Zpravodaji s podpisem paní starostky (cituji z BZ: "...v souladu s usnesením zastupitelstva jsme zdůraznili, že zastupitelé nemají námitky proti případnému prodeji nebo pronájmu třetí osobě..."), nechápu. Paní starostka zde očividně překačuje své kompetence, jestliže něco takového tvrdí. Výrazným tématem v diskusi na zasedání mimo jiné bylo, jestli by nebylo lepší, aby kraj zámek městu naopak vrátil, a zastupitelstvo poté odsouhlasilo pouze to, co píše výše Jiří Janouškovec.

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 29. 01. 2014 20:53

Když jsem si přečetl ten článek v Babišově plátku 5+2, tak jsem si uvědomil, že takhle jsem lhal naposledy asi v páté třídě... JB

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Jan Šnytr

Datum: 30. 01. 2014 09:01

Dobrý den paní Javorčeková, jaký je na situaci-případný prodej Váš názor, jako opoziční zastupitelky města? J.Šnytr

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 30. 01. 2014 09:31

Pokud by byl zájemce o zámek solidní, byl schopen vstřícné komunikace s městem a jeho záměr na využití zámku by nekolidoval se zájmy města, proč ne. Stejně tak si ovšem dokážu představit, že bychom si zámek vzali zpět, a poté ho pronajali (či prodali) sami, takže bychom měli samozřejmě nad vším větší kontrolu, než ve stávající situaci. Anebo mě napadá třeba založit obecně prospěšnou společnost, která by zámek opravila (jako se to nyní děje např. ve zchátralé Mattoniho Kyselce) - ale to bychom museli získat nějakého movitého partnera, který by byl ochoten do toho jít.

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Jan Šnytr

Datum: 30. 01. 2014 13:53

Myšlenka dobrá. Jen jestli by to v tom druhém případě nebylo pro město moc velké sousto, už z hlediska administrativní zátěže a možností a zdrojů, když slyšíte, jak to dnes na úřadu chodí...

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 31. 01. 2014 17:16

To máte pravdu, velké sousto by to bylo v případě, že bychom to chtěli opravovat tak, jako doposud, tedy z obecního rozpočtu a z dotací. Přeci jen, nějakých 200 mil. na to ještě potřeba bude. Problém je, že dřív dávalo Ministerstvo kultury daleko víc, v prvních letech rekonstrukce jsme dostali některý rok třeba skoro 4 miliony, a teď je to desetinásobně míň, což je hodně znát. Všechny dotace z MK se obecně hodně seškrtaly. 8 milionů dotace z kraje bylo naprosto výjimečných a jen proto, že to pan Rath chtěl mít pěkné - v té době to ještě vypadalo, že jeho část zámku bude pomalu dřív hotová, než naše křídlo. Takže by se to muselo opravdu pronajmout/prodat/získat silného investora (v případě o.p.s-ky). Na druhé straně, věřím, že by se někdo našel - kladensku opravdu chybí dostatečně velký reprezentativní společenský sál (většina společenských akcí a plesů se dělá v kulturáku na Sítné, což není nic moc).

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Jan Šnytr

Datum: 03. 02. 2014 11:13

No, z hlediska nákladů to vidím hodně přes 200 mil. Kč, odhaduji tak 250-350 mil. Kč (max.). Na druhou stranu vidina krásného zámku jako reprezantativního prostoru, například i nějaké obrazové nebo umělecké galerie včetně plesů a dalších společenských akcí je povzbudivá. Jenže jsou tu stále ty finance. Tak snad se výhledově (v brzké době) skutečně dočkáme nějaké dobré zprávy s ještě lepším koncem...

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 03. 02. 2014 18:06

No tak pan Rath na to měl rozpočet asi 260 mil., a říkalo se, že je to uměle navýšené. Rekonstrukce celého (našeho) západního křídla měla původně rozpočet cca 30 mil., i když reálně to bude už víc (přeci jen, ten rozpočet se dělal před x lety a od té doby šlo jednak všechno nahoru, jednak stav objektu se mezitím zhoršil). Takže kdyby se to pojalo podobným stylem, věřím, že by se okolo těch 200 mil. mohlo pohybovat. Přístup k rekonstrukci (ohleduplná obnova kontra betonářský přístup), a tím i cena, se může samozřejmě v různých případech velmi lišit.

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Jan Šnytr

Datum: 04. 02. 2014 09:13

Nemám proti slov :-) Jen by to chtělo víc takových nadšenců jako jste Vy...

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: janvec

Datum: 24. 02. 2014 19:06

Podíval jsem se na zápis z VZ na oficiálních stránkách města z 18. 12. Tak jen pro úplnost doplňuji, co se odsouhlasilo, co se zapsalo a jak znělo usnesení podle města: Bylo odsouhlaseno na VZ: "Zastupitelé pověřují vedení města, aby neprodleně vstoupilo v kontakt se Středočeským krajským úřadem, konkrétně odborem majetku ing. Pelcem a zahájilo úvodní jednání k této problematice". v zápise: Zastupitelstvo města pověřuje vedení města, aby neprodleně vstoupilo v jednání s odborem majetku Středočeského kraje a zahájilo konkrétní jednání k této problematice. v citaci usnesení v zápise: Vstup v jednání s odborem majetku Středočeského kraje a zahájení konkrétního jednání k problematice navrácení či nenavrácení darované části zámku zpět městu Buštěhrad.

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Jan Šnytr

Datum: 25. 02. 2014 08:22

A není už na vrácení zámku do majetku města pozdě? Jestli se nepletu, tak jsem někde viděl lhůtu pro přáípadné vrácení, která byla 3 roky, někdy na podzim roku 2013. Takže by zámek měl definitivně patřit kraji... Není to tak?

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 25. 02. 2014 10:15

Nejspíš to tak je, ale v situaci, kdy Kraj zdá se o zámek příliš nestojí, by se o vrácení nejspíš stále dalo jednat. Aspoň to je můj názor. Zvlášť kdyby město mělo najký konkrétní záměr.

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Jan Šnytr

Datum: 25. 02. 2014 10:35

To máte asi pravdu, nicméně já jsem to myslel spíš z hlediska plusu pro město. Město na rekonstrukci nemá prostředky a možnostio kraje jsou přeci jen někde jinde...

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: janvec

Datum: 26. 02. 2014 11:15

Je fakt, že návrat středočeské části zámku městu by pro nás znamenalo neúměrnou finanční zátěž. Výhodou by to bylo, kdyby město mělo v kapse strategického investora. Myslím si, že klíčem je intenzivní jednání s krajem. Aby se město nestalo majitelem nemovitosti na jehož údržbu nemá a zároveň, aby se zabránilo prodeji třetí osobě, která by nechala zámek dále pustnout nebo měla podnikatelský záměr, který by veřejnosti a městu nemusel vyhovovat. Je to nyní na zastupitelstvu a vedení města, jak intenzivně je schopno se s krajem domluvit. Kauza zámecký park, z toho, co jsem zde na diskusích četl, mi ukazuje, že jednání obecně dost váznou.

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Jan Šnytr

Datum: 26. 02. 2014 12:09

Jestli to nebude tím, že chybí AKTIVNÍ schopný manažer, který jde dopředu a nepostává na místě... Já osobně jsem i pro prodej, ale za podmínky ja říkáte, aby to bylo pro všechny strany PROSPĚŠNÉ-ÚÚČELNÉ.

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: chewelle

Datum: 05. 08. 2014 05:01

Otázka zámku? Z Buštěhradu Blázinec! Těší mě představa nadcházejících jednání se zastupiteli vlivné Judeo-křesťanské církve působící v USA a Israeli o budoucím možném využití zámku Buštěhrad. Vzhledem k místní zvyšující se poptávce po podobných zařízeních, v Buštěhradu tak možná vznikne domov pro dlouhodobě duševně nemocné, lidi podléhající stresu a depresím. Případná budoucí dohoda s majitelem objektu na téma investic do duševního zdraví českého národa je na místě. Zámek tak může poskytnout zázemí osvětovým organizacím, seniorům, aktivní mládeži, místním kulturním spolkům a podnikatelským subjektům. Vize investora se rozchází s pojetím péče o duševní zdraví v objektech v Bohnicích či Horních Beřkovicích, klade důraz hlavně na prevenci, a tak se klasického blázince v Buštěhradu snad nedočkáme. Vtipných souvislostí však nabude nedávné umístění buštěhradské Radnice do zámku, která (při aktuálním vedení Hnutí Pro Buštěhrad a TOP 09) bohužel blázincem je. V blížících se jednáních s investorem se počítá s návrhem na plnou rehabilitací manažerských schopností Mudr. Davida Ratha, který byl v tomto státě jediný schopný zámek rehabilitovat. David Rath zaslouží provizi za realizaci záměru a lidé, kteří na něj smyčku ušili, se mohou v zámku léčit. Zda se jedná o bohulibý záměr budoucího využití zámku, ukáže čas. Nezbývá, než si přát plodná jednání představiteli nejstarší Církve. P.S.

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: chewelle

Datum: 05. 08. 2014 06:31

Otázka odměňování státních/vládních úředníků je na místě. Projednává se služební zákon! Jde m.j. o tzv. korupci. Starší odhad rekonstrukce buštěhradského zámku byl hrubě kolem půl miliardy. Hejtman Rath plánoval funkční obnovení objektu za cca 300 milionů a rozjel by v místě ekonomiku. Neušetřil by tak EU nějaké peníze? Je možné výkon schopného úředníka sledovat? A dostatečně odměnit, aby neslušné návrhy stavebních firem mohl s úsměvem odmítat. P.S.

Re: Nejnovější článek o zámku

Zaslán uživatelem/kou: Petr Sejkora

Datum: 29. 09. 2014 02:47

Lidi, blíží se místní volby. Nedělejme z buštěhradské radnice ani blázinec, ani domov důchodců pro vysloužilé členy bývalého režimu. Ačkoliv jsou ambiciozní členové hnutí Pro Buštěhrad Vaši dlouholetí sousedé a přátelé, své politické sliby nedodržují, nemají vize, neumí hospodařit, nepřijímají kritiku a často jenom matlají. Za mých časů byli ovládaní místní buňkou TOP 09, demokraticky ovládanou rodinou Kluiberových a pracovní schůzky "koalice" se odehrávaly v sídle MAX stavební. Tito ambiciézní mladí stavaři a jejich partnerky zase zatím nemají cit pro správu věcí veřejných. Co k tomu dodat? Petr Sejkora