Diskusní fórum » Buštěhradský zámek - archiv » Stromy v zámeckém parku

Neděle 14.8.2022

 

Buštěhradský zámek - archiv: Stromy v zámeckém parku

Stromy v zámeckém parku

Zaslán uživatelem/kou: Arthur

Datum: 07. 04. 2006 12:03

Kdo rozhodl o tom, že se bude hlína z výkopu pro čističku sypat do zámeckého parku?!? To myslíte, že to ty stromy přežijí, když jsou zasypané v bahně až po koruny? Víte, jak dlouho trvá, než takový strom vyroste do podobné velikosti? To nemá město jinou plochu, kam by hlínu umístilo?

Re: Stromy v zámeckém parku

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 07. 04. 2006 14:45

Také mě to nepříjemně překvapilo. Vzhledem k tomu, že park je památkově chráněný a museli jsme mít povolení i na vyřezání bezinek... pochybuji, že na tohle ten "papír" město má.

Re: Stromy v zámeckém parku

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 08. 02. 2011 22:43

Jak se můžete dočíst na jiném místě tohoto webu, napsala Kateřina Husárová do Kladenského deníku článek o úpravách zámeckého parku, s tím, že by měly být veškeré exteriérové úpravy dokončeny již na jaře. Dovoluji si pochybovat, přestože by to byl efektní prolog nového vlastníka - krajského úřadu. Udělat z památkově chráněného parku zamýšlený klidový prostor si vyžádá nejen hodně peněz a práce, ale už jen projekt jeho nové podoby jistě podléhá mnoha schvalovacím řízením. A schválen není. Proto mne překvapilo, když jsem se dozvěděl, že o probíhajícím prořezu náletů a kácení stromů v zámeckém parku kladenští památkáři nic nevěděli. První zprávy prý získali od občanů z okolí, kteří je na kácení stromů telefonicky upozornili. Kdo tedy tu práci bez konzultací objednal? Dějí se divné věci. Proč stromy dojíždí kácet firma ze vzdálené lokality, když mohly být osloveny místní? Proč objednatel nespolupracuje s Technickými službami města Buštěhrad? Kam se podělo "zajímavé" dřevo z pokácených stromů, zatímco hromady odpadu ze štěpkovačů zůstaly ležet v parku? Otázek by se dalo najít víc. Snad na ně někdo odpoví. Jiří Blesk

Re: Stromy v zámeckém parku

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 09. 02. 2011 10:04

Park je momentálně již v majetku Středočeského kraje, takže si ho může čistit dle vlastního uvážení. Koho si na práci objedná a kam odveze dřevo je tím pádem taky jeho věc, bohužel (a s technickými službami při tom spolupracovat nemusí, ani nevím, proč by to dělal, TS mají dost jiné práce). Jediný problém zde tedy zřejmě vzniká s památkáři, kteří o tom nevědí. Na druhé straně kraj má dendrologický průzkum, ve kterém jsou dřeviny rozděleny na dožilé a ty, které budou ponechány. Doufejme, že při čištění bude podle toho postupováno.