Diskusní fórum » Obecné fórum - archiv » Zachraňte ořechy

Středa 8.5.2024

 

Obecné fórum - archiv: Zachraňte ořechy

Zachraňte ořechy

Zaslán uživatelem/kou: Jan Swart

Datum: 18. 01. 2008 16:27

V naši ulici (Sladkovského) jsme jestě před dvěma lety měli 4 ořechy, teď zbývá 1, navíc ho právě uřezali tak, že z něho asi zbývalo 10% větví, co měl. Přitom to byl strom s velmi dobrými ořechy, které zbíralo celé okolí. Ve fotkách jsem dokumentoval co se u nás stalo na stránce: http://staff.utia.cas.cz/swart/noteboom/noot.html Chtěl bych, abychom s našími starými stromy vycházeli opatrněji!

Re: Zachraňte ořechy

Zaslán uživatelem/kou: Daniela S.

Datum: 18. 01. 2008 21:36

Inu, měli jsme před domem krásný rozložitý starý ořešák, teď máme pahýl. Nevím jak byl starý, podle pamětníků si pod ním už za války hráli děti. Majestátné ořešáky jsem vždycky považovala za unikátní ozdobu starého Buštěhradu. Ten "náš" už pár dní oplakáváme. S tím, že takto vypadá péče o veřejnou zeleň, se budeme smiřovat těžko. Každá práce se snad dá dělat s citem.

Re: Zachraňte ořechy

Zaslán uživatelem/kou: Daniela J.

Datum: 19. 01. 2008 16:46

Máte pravdu, jdu si postesknout s vámi! :) Velmi mě trápí, jak špatný vztah mají lidé na venkově k velkým stromům. Všimněte si, že mají na zahradách samé zákrsky, a okrasné jehličnany, aby z nich pokud možno nepadalo listí a nic nestínily. Jakmile některý strom trochu povyroste, hned ho porazí nebo aspoň ořežou. Nazvala bych to s trochou nadsázky určitou "fobií z přírody";) Šokuje mě, že si někteří lide stěžují na "obecní" vysoké stromy - neuvědomují si, že bez stromů je bude daleko více trápit prach, smog a hluk? Stromy v blízkosti domů navíc odsávají ze země obrovské množství vody, a tím domy vlastně odvlhčují - proto je také naši předkové sázeli tak blízko. Znám případy, kdy lidé porazili velký strom u chalupy, a najednou jim tam vznikla bažina. Ořešáků je mi líto, protože to je strom, pro který je řez vyložene nevhodný, snáší ho velmi špatně, takže za pár let pravděpodobně uhyne. V tomto případě se technické služby zachovaly myslím velmi necitelně a neodborně.

Re: Zachraňte ořechy

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 22. 01. 2008 22:00

Jak moc mi pan Swart mluví z duše. Již dávno jsem psal o "našich dědcích", co zasadili promyšleně nový strom nedaleko starého již několik let dopředu, aby po kácení už rostl nástupce. Tolik odborníků chrlí přírodovědné fakulty, ale v praxi jde zase jen o peníze. Zaklínadla kanalizace, elektrifikace, telefonizace nebo plynofikace straší v Buštěhradě již dlouho a následky se projevují postupně a drtivě. Padají opěrné zdi i staré stromy, padat budou domy a moždá i ulice, ale hlasy "odborníků" se ozývají, jen když se má zakázat hudební festival kvůli hnízdění kavek... V ulicích se zbytečně svítí i přes den, takže jsme si prachy na dendrologa nebo zahradníka pro park pěkně prosvítili. Mrzí mě to. JB

Re: Zachraňte ořechy

Zaslán uživatelem/kou: Martin Jezek

Datum: 22. 01. 2008 23:14

K problematice zelene ve meste: - velmi jednoduse (mozna i za cenu malych nepresnosti): - mesto v lonskem roce ziskalo radove statice korun "na zelen", tyto penize nemuze pouzit na nic jineho a jejich pouzit je casove omezeno (letosek, pristi rok? - v pripade, ze se pletu, prosim o opravu), tak ze "neco urcite rychle bude"; - v soucasne dobe pracuji na tom, aby se podarilo rozhybat aktivity vedouci k vytvoreni neceho jako "koncepce zelene ve meste" (zatim probehla schuzka, ktere se mj. ucastnil predseda stav. vyboru L. Kohl, ma predchudkyne J. Mahovska - ta schuzku iniciovala, a odbornici "na zelen")- a to z toho duvodu, abychom se na tuto problematiku pokusili ziskat neco z evropskych penez; - pokud by se do teto problematiky (resp. do cehokoli, co souvisi s velebovanim mesta) chtel zapojit, prispet svou odbornou ci laickou radou k mozny zamerum do zadosti o "evropske penize", budu rad. Martin Jezek predseda grantoveho vyboru

Re: Zachraňte ořechy

Zaslán uživatelem/kou: Jan Swart

Datum: 22. 01. 2008 23:31

Dekuji vsem (zatim trem) za podporu. Rozhodl jsem se, ze budu fotit oresaky na Bustehrade, abych alespon mohl dokumentovat jejich vyvoj v pristich letech. Zjistil jsem uz, ze oresaku u nas zbyva nastesti porad jeste vice, nez jsem si myslil. Uvedomuji si ale take, ze kdyz z 30ti stromu ve veku kolem 70ti let zmizi kazdy rok jenom jeden, tak porad rychleji ubyvaji, nez rostou. Mimochodem, kdyz jsem na ulici fotil jeden strom, oslovila me jedna stara pani, co tam delam. Kdyz jsem ji to vysvetlil, vypravela mi, jak meli drive oresak zazdeny v garazi. Radsi nez kacet strom, postavili garazi kolem stromu. To svedci o jine mentalite, nez vidim dneska kolem sebe.

Re: Zachraňte ořechy

Zaslán uživatelem/kou: JB

Datum: 24. 01. 2008 09:43

Dříve lidé žili s přírodou ve větším souladu, protože jí rozumněli, a navíc si uvědomovali, že jí potřebují. Příroda vždy člověka živila, umožńovala mu vlastní existenci na planetě (fotosyntéza), poskytovala mu materiál k výrobě a stavbám, úkryt před různými nepřízněmi, a tak dále. Lidstvo příroda také vždy inspirovala, obohacovala o poznatky a zážitky, přeneseně i kultivovala člověka samého porovnáváním s jinými tvory a jevy v okolí. Nemyslím si, že by nám tato fakta byla neznáma, ale jen prostě víc chodíme do supermarketů než okopávat brambory nebo třeba absolvujeme velké vzdálenosti autem či letadlem, takže si jí v tom spěchu nemáme možnost ani pořádně prohlížet. Je fakt na čase se začít zajímat o svoje "zelené "okolí. O stromy snad v první řadě, protože utvářejí malebnost místa, jsou "stojící pamětí věků" a dávají lidem energii. A tu potřebujeme mimo jiné i na to, abychom si rozumněli mezi sebou navzájem. JB

Re: Zachraňte ořechy

Zaslán uživatelem/kou: PETR N.H.

Datum: 24. 01. 2008 11:00

To je fajn, ze zacina diskuse na tohle tema, ponevadz mi taky prinde, ze lide maji fobii ze stromu. U nas ve Svermovce si pamatuju coby decko minimalne pet starych stromu, ktere jsou jiz pryc. Dva dokonce pokaceli nasi-nemel kdo uklizet listi... nechapu! ale jinak to byli normalni lidi. Radi bychom zjara nejake stromy vysazeli, nebot nektere ulice jsou priserne hole. At nam orechy zas nosi prani!

Re: Zachraňte ořechy

Zaslán uživatelem/kou: Jan Swart

Datum: 24. 01. 2008 12:06

Dekuji jeste vsem za podporu. Zkusil jsem vyfotit vsechny oresaky na Bustehrade. Je jich asi u nas priblizne 150, vetsina na soukromych pozemkach, ale i na verejnych. Fotky jsem dal na net, muzete se na nej divat na: http://staff.utia.cas.cz/swart/noteboom/nootlijst/noot.html Mame priblizne 150 stromu ktery jsou vetsina od 5 az do 100 let stare. Kdyz jich kazdy rok 1 nebo 2 mizi a my stejne cislo sazime, zustane celkovy stav jaky je. Mizi-li jich prumerne v kadzem roce vice nez 1 nebo 2, tak dusledek bude, ze pri nejmensi prumerny vek klesa. Pritom jsou ty starsi stromy casto ty nejhezci. Stare stromy maji take dulezitou funci v prirode. Jeste dam kratkou odpoved na prispevek pana Jezka: Tesim se na "koncepci zelene v meste". Doufam, ze novy plan bude se snazit co nejvice pouzivat to, co uz mame, a tym poskytuje nasim stromu urcitou ochranu. Protoze sazet novy strom je fajn, ale ja se asi nedockam tu dobu, az bude ten strom mit 70 let.

Re: Zachraňte ořechy

Zaslán uživatelem/kou: JB

Datum: 25. 01. 2008 02:57

Jé, to jsem nevěděl, že ořešáky plní přání! To by se mělo vědět, a bylo by po kácení. Snad není člověka bez přání, ne? Já bych si pro začátek přál, abyste napsali ještě jiná fakta, doměnky, tradice, pověry nebo jiné věci o stromech (nebo o jiné zeleni). Může to být zajímavé. Jdu příkladem: -V Lidicích je velká růžová zahrada, zajděte tam. -Staré domy měly vždy v zahradě ořech. A pod tím ořechem byl jistě zakopaný poklad. Na zlé časy.

Stromy-tradice apod.

Zaslán uživatelem/kou: Kristina

Datum: 25. 01. 2008 10:21

To je dobry napad, rozvinout diskusi na tema stromy a zelen- tradice, fakta, povery apod. Rada prihodim svou trosku do mlyna. Mimochodem, jasne ze orechy nosi prani- prece pohadka o Popelce:) Tak napriklad me napada, ze bez cerny, ktery je dnes brany jako plevelna neuslechtila drevina, byval v minulosti povazovan za jeden z nejposvatnejsich stromu vubec, a s jeho drevem se ani nesmelo topit. Ale i dnes muze byt velice uzitecny, napr. z bezinek se da uvarit vytecny liker, a z jeho dreva s "dusi" jsme si loni uspesne vyrobili australsky hudebni nastroj "didgeridoo" :)

Re: Zachraňte ořechy

Zaslán uživatelem/kou: Daniela J.

Datum: 28. 01. 2008 13:20

JB napsal/a: ------------------------------------------------------- Já bych si pro začátek > přál, abyste napsali ještě jiná fakta, doměnky, > tradice, pověry nebo jiné věci o stromech (nebo o > jiné zeleni). Listí ořešáku má antiseptické účinky a odpuzuje hmyz (a nejen hmyz, všimněte si, že okolo ořešáku skoro nic neroste). Takže se poblíž domu sázely i z hygienických důvodů, posezení pod nimi bylo příjemnější - neobtěžovaly tam tolik třeba mouchy z hnojiště :) Nebo třeba lípy - kromě stínu poskytovaly potravu včelám, dobrý hospodář vždy nějakou zasadil. O léčivých účincích květů ani nemluvím. Ovocné stromy dříve bývaly výhradně s vysokým kmenem. Pak si lidé vyšlechtili různé třičtvrtě- a polokmeny, zákrsky, aby se jim dobře sklízelo a nemuseli lézt po žebříku a aby se jim vešly do malých zahrádek. Když chce nyní člověk sehnat normální vysokokmen (třeba proto, že je staromilec a chce mít u domu pořádnou jabloň nebo hrušeň a ne žádného chudáčka okudlaného), je docela problém ho sehnat - někdy si ho musí i nechat naroubovat na zakázku(!). Naštěstí existují lidé, kteří vyhledávají a zachraňují starodávné odrůdy ovoce, které mají spoustu dobrých vlastností (například musely přežít bez chemických postřiků), takže se znovu používají v ekologickém zemědělství...ale to už jsem se snad příliš nechala unést od tématu...:)

Re: Zachraňte ořechy

Zaslán uživatelem/kou: JB

Datum: 30. 01. 2008 20:52

Moc pěkné zvěsti. Hned jsem chytřejší. Taky bychom chtěli zasadit strom, ale ještě je čas...a synů už by bylo dost! Dočetl jsem se, že člověk dnešního typu ztratil výrazné"opičí"špičáky, protože jedl nejen listí a ovoce ze stromů, ale začal žvýkat i kůru, kořínky, bobule, ořechy a pak taky jiná semena. O co asi "člověk budoucího" typu příjde, když se živíme hamburgery? Jedly už vaše děti větve? :) JB

Re: Zachraňte ořechy

Zaslán uživatelem/kou: Daniela S.

Datum: 04. 02. 2008 14:43

Jasne, vetve, trava a korinky byly prvni prikrm a deti za nimi prchaly z deky :-) Jenze kde jsou stromy, musi se uklizet listi a s porezanym drevem se dal ledacos podnikat. Tim nechci nic naznacovat a mezi radky se taky nekoukejte, vubec nic tam neni!