Diskusní fórum » Obecné fórum - archiv » Masopust

Pátek 14.6.2024

 

Obecné fórum - archiv: Masopust

Masopust

Zaslán uživatelem/kou: Karel_T

Datum: 05. 03. 2017 19:34

Včera šel naším městem Masopustní průvod. Jistě vítaná a bohulibá akce, zejména v době kdy se toho, ve srovnání s minulostí, v Buštěhradě mnoho kulturního neděje. Pestrá přehlídka masek, hudba a rozjasněné dětské tváře. Přemýšlel jsem zda mám s dětmi také vyrazit a podpořit tuto akci. Nakonec jsem si řekl že NE. Přestože tato akce byla prezentována jako "tradiční", s tradicí neměla nic společného. Bohužel se organizátorům, již po několikáté, podařilo situovat masopustní rej do postního období. A vzhledem k tomu, že Masopustem vrcholí období radovánek před půstem, který začíná Popeleční středou, letos připadla na minulou středu, těžko bych svým křesťansky vychovávaným dětem vysvětloval, proč má někdo Masopust a někdo postní období. Zachovávat nebo reinkarnovat tradice je jistě správná věc. Nicméně pokud tyto tradice vycházejí z hlubších, v tomto případě křesťanských, hodnot, bylo by nasnadě být jak se říká více "pintlich". Kdyby se organizátoři podívali včas do křesťanského kalendáře, třeba by na akci přišlo více lidí a nevyzněla by tak trochu "tradičně" naprázdno. Škoda.

Re: Masopust

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 07. 03. 2017 09:06

Dobrý den, mrzí nás, jestli jsme tím popudili někoho, kdo se striktně řídí podle křesťanského kalendáře. Věděli jsme, že termín už je v půstu, to zase organizátory nepodceňujte (teď nepíšu za město, ale za spolek Buštěhrad sobě, jehož jsem také členkou). Víme, kdy byla Popeleční středa. Tento termín jsme po delším zvažování zvolili proto, že týden před tím byly jarní prázdniny, a chtěli jsme lidem v tomto vyjít vstříc, protože hodně jich bylo o prázdninách pryč. Také jsme nechtěli, aby se naše akce kryla s masopusty v okolních obcích. Že se možná najde někdo, komu to nebude vyhovovat, jsme předpokládali, ale výše uvedené argumenty převládly. Právě proto, že toto není žádná místní tradice, ale tradice zcela nově zavedená (letos po sedmnácté), máme za to, že termín nemusí až tak striktně vycházet z křesťanských tradic. Je škoda, když nejdete na podobnou akci pouze z výše uvedeného důvodu, ale je to jen Vaše volba - raději mít křesťansky vychované děti, které si ale neužijí hezkou místní akci, protože je o čtyři dny později, než by správně měla být :-)

Re: Masopust

Zaslán uživatelem/kou: Karel_T

Datum: 07. 03. 2017 09:23

Myslím, že je v naprostém pořádku pro "Někoho" když si udělá Velikonoce na podzim, nebo Vánoce v červenci pod heslem "Nebojte se Ježíška v létě". Každopádně to jiným lidem vyzní přinejmenším podivně. Argument, že by se akce kryla s podobnými akcemi v okolních obcích je zcela lichý, neboť právě o to jde. Vánoce si také, alespoň doufám, neděláte jindy, abyste je neměla ve stejný den jako sousedka.

Re: Masopust

Zaslán uživatelem/kou: Daniela javorčeková

Datum: 07. 03. 2017 11:07

A také bych Vám oponovala v tom, že se toho v Buštěhradě moc neděje. Právě naopak, děje, a v posledních dvou letech se toho začalo dít výrazně více, každý týden je tu nějaká akce nebo několik akcí, stačí sledovat kalendář, vývěsky a Buštěhradský zpravodaj, případně Facebook. Kalendář máme zde: http://www.mestobustehrad.cz/nas-bustehrad/kalendar/ Na část akcí, které již proběhly, se můžete podívat zde: http://www.mestobustehrad.cz/nas-bustehrad/akce/2016/ - toto je například rok 2016. Ale to nejsou zdaleka všechny. Pokud si v této nabídce přesto nevyberete, napište, co byste zde konkrétně uvítal.

Re: Masopust

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 07. 03. 2017 11:12

S Vánoci nebo Velikonoci toto nelze srovnávat. Tyto svátky drží celá společnost (bez ohledu na to, že většina již není křesťanská). Je však třeba akceptovat, že lidé skutečně dodržující křesťanský kalendář jsou ve výrazné menšině.

Re: Masopust

Zaslán uživatelem/kou: Karel_T

Datum: 07. 03. 2017 12:14

V tom případě Vám navrhuji zexekuovat i jiné tradice - menšin máte v naší republice navýběr :-)

Re: Masopust

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 22. 03. 2017 15:29

Karel_T napsal/a: ------------------------------------------------------- > V tom případě Vám navrhuji zexekuovat i jiné > tradice - menšin máte v naší republice navýběr :-) Již ve středověku mnozí mravokárci vystupovali proti masopustním rozpustilostem, přestože šlo o lidovou zábavu, která sice byla podřízena církevnímu kalendáři, ale s liturgií neměla nic společného. Ani po usilovném pátrání se mi nepodařilo zjistit, zda se někdy v minulosti masopust v Buštěhradě tradičně slavil. Každopádně mne těší, že spolek Buštěhrad sobě tuto novodobou tradici odstartoval. Pokud vím, tak organizátoři vždycky řeší datum, kdy by se tato akce měla konat, právě ve vztahu s liturgickým kalednářem. Je řekněme moderní doba, takže se logicky berou ohledy na okolnosti, ať jsou to jarní prázdniny nebo třeba, kdy mají čas hudebníci, kteří buštěhradský masopust pravidelně a nezištně zdobí. Nejsem křesťan, takže tuto veselici vnímám prostě, jako pěknou oslavu přicházejícího jara. Karle T, co jste myslel tím, že "menšin máte v naší republice navýběr"? Vy "v naší republice" menšiny nemáte? Nebo sám patříte k nějaké minoritě? A co se týká tradic, nezapomeňte dětem vysvětlit, že ke křesťanství patří třeba i pravoslavní, přestože si některé katolické tradice trochu zexekuovali. Krásné jaro přeje Jiří Blesk