Diskusní fórum » Obecné fórum - archiv » Třídím, tudíž šetřím

Pátek 14.6.2024

 

Obecné fórum - archiv: Třídím, tudíž šetřím

Třídím, tudíž šetřím

Zaslán uživatelem/kou: Eliška Hrabinová

Datum: 05. 05. 2016 12:38

Dobrý den, prosím o zodpovězení následujících otázek ohledně programu "Třídím, tudíž šetřím..." 1. Tento program vznikl na základě už ověřené úspěšné zkušenosti z jiných měst či obcí? Pokud ne, kdo a na základě čeho tento systém vymyslel? 2. Kdo bude kontrolovat popelnice? 3. Jakým způsobem má občan zajistit, aby mu v den vývozu popelnice nehodil jiný spoluobčan do popelnice něco, co tam nepatří?

Re: Třídím, tudíž šetřím

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 09. 05. 2016 15:39

Ahoj Eliško, 1. Program vznikl jako výsledek naší snahy zvýhodnit lidi, kteří třídí. Mnoho z nás jistě zná situaci, že třídí, má poloprázdnou popelnici, ale finanční přínos to nemá žádný (takže někdo si pak řekne, že je to stejně jedno, a do popelnice ve finále hází všechno). V některých obcích tento systém funguje - mají týdenní či čtrnáctidenní známky (nebo dokonce i nižší frekvenci svozu - to ale má cenu spíš v chalupářských oblastech). Původně se nám líbil systém, jaký mají ve městě Mšeno, tedy že neplatí za odpad každý jeden trvale přihlášený občan, ale platí se za dům či byt, a pak si lidé mohou kopit různě velké popelnice. To by ovšem předpokládalo radikální změnu našeho systému poplatků. Jenže jsme zjistili, že se to už nevyplatí, neboť od roku 2018 bude platit nová legislativa, kdy bude muset opravdu každý občan doložit, že za odpad platí, takže naopak obce jako Mšeno budou muset svůj systém změnit. - abychom třídící občany zvýhodnili, zatím jsme tedy vymysleli tento program (konzultovali jsme to s Ministerstvem vnitra i dalšími institucemi, abychom již vyhověli budoucí nové legislativě). Než zavádět různé velikosti popelnic, přišlo nám nejjednodušší změnit pouze frekvenci svozu. Uvidíme, jak to bude fungovat. Jistě to bude mít nějaké mouchy, které se ale budeme snažit v průběhu roku vychytat, takže prosíme o trpělivost. Věřím, že klady převáží nad zápory tohoto opatření. - víme, že problémem jsou přeplněné kontejnery - objednáme další, aby bylo tříděný odpad kam dávat. Na zváženou je i možnost zakoupit do domácností pytle na papír a plast, které se pak budou svážet zvlášť, není však zatím domyšleno, kdo by to dělal (jestli AVE, museli bychom to zaplatit, atd.). Také se můžeme poohlédnout po dotacích např. na podzemní kontejnery (to spíše do nových čtvrtí, kde je na to prostor), které jsou sice podstatně dražší, ale mají větší objem a esteticky méně vadí. 2. Kontrolu popelnic si slibujeme hlavně od našich budoucích preventistů kriminality (mohou to ale dělat i pracovníci TS). Výběrové řízení na ÚP v Kladně je v procesu, doufáme že je dostaneme, jak nám bylo slíbeno. V řadě obcí kontrola popelnic opravdu funguje, a dělá to většinou obecní policie. Doporučuji také rozhovor s naší buštěhradskou Japonkou Hiromi v jednom z minulých zpravodajů, kde se diví, jak jsou Češi neukáznění - v Japonsku se odpad pravidelně kontroluje, a neexistuje, aby tam lidé házeli něco, co tam nepatří. 3.Možnost kontroly popelnic berte jako krajní možnost, a hlavně jako páku na skutečně neukázněné občany, kteří se k programu sice přihlásí, aby ušetřili, ale třídit nebudou. Rozhodně ale nikdo nebude otravovat normální lidi, že mají v popelnici jednu petlahev, tetrapaky (na které tu nemáme kontejnery) nebo jednu igelitku, kterou jim tam někdo přihodil. Takové zvůle ze strany Měú snad netřeba se obávat :-) P.S. Není povinné se do programu přihlásit. Je to určitý experiment. Pokud Vám více vyhovuje stávající systém, zůstaňte u něj.

Re: Třídím, tudíž šetřím

Zaslán uživatelem/kou: Eliška Hrabinová

Datum: 10. 05. 2016 22:44

Rozumím tedy dobře, že tento systém vymyslelo zastupitelstvo našeho města jako experiment, který ale nepřevzalo jako již fungující a funkční model odjinud? Nebo tento systém už někde úspěšně funguje? V současné době není možné si zajistit u firmy AVE odvoz jen jednou za 14 dní? Někde bylo uvedeno, že se počet osob v týmu Technických služeb sníží o polovinu (možná už to dokonce proběhlo). Už takto je vidět, že není v silách našich TS obsáhnout celý Buštěhrad. Skutečně uvažujete o tom, že do náplně práce TS přibude ještě kontrola popelnic?? Píšeš, že je to krajní možnost jako páka na neukázněné občany. Jak přijdete na to, že občané jsou neukáznění? Asi snad jedině těmi kontrolami, nebo se pletu? Popravdě si nedovedu představit, jak to bude fungovat v praxi. Přemýšleli jste o tom, že se do programu přihlásí třeba až 50% obyvatel, což může být plus minus 500 popelnic? Kontrola dle mého není realizovatelná. To by pověřené osoby nedělali nic jiného.. A buďme upřímní - lidé se snaží obcházet všechno možné. Moc bych se divila, kdyby tento systém byl výjimkou. Byla bych nerada, aby na tom bylo město "bito" a vydávaly se peníze na doplácení odpadu, které by se daly použít jinde, například na další odpadkové koše. Problémem možná jsou přeplněné kontejnery, ale je to jen jeden z problémů. Dalším problémem jsou ti, kteří ke kontejnerům dávají i jiný odpad, anebo ti, kteří se neřídí pravidly pro třídění odpadů a hází tam i to, co tam nepatří nebo způsobem, jakým to tam nepatří. Přemýšleli jste o tom, že byste udělali pro občany trochu "osvěty", jak se správně třídí? - Ano, každý si to může najít na internetu, ale nebuďme naivní.. Na závěr dotaz ještě z jiného soudku - všimla jsem si, že na 99% dotazů (ať už tady na fóru, nebo na jiných stránkách) odpovídáš stále jen ty. Z jakého důvodu se do diskuzí nezapojují ostatní zastupitelé?

Re: Třídím, tudíž šetřím

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 11. 05. 2016 09:38

Systém svozu jednou za 14 dní je zcela standardní. Leckde to funguje. AVE ty známky má k dispozici, záleží jen na nás, jestli si je koupíme. Ano, TS přišly o šest lidí (to je ale problém všech obcí - Úřad práce prostě začal bazírovat na tom, že do programu se mohou přihlásit jen dlouhodobě neumístitelní uchazeči o práci, kteří v něm ještě nebyli, důsledek je, že když pan Veselý obvolal čtyřicet lidí ze seznamu ÚP, nesehnal ani jednoho - nemají zájem, buď nechtějí pracovat z principu, nebo pracují načerno). Chceme nechat proběhnout jednu sezónu, zjistit, kde budou problémy, a pak případně vytvořit další pracovní místa v TS na hlavní pracovní poměr. Psala jsem, že kontrolu popelnic by měli dělat hlavně preventisté - jestli je dostaneme. Beru to jako kontrolu namátkovou. Osvěta - ano, ta je potřeba. Mám pocit, že o nutnosti udržovat pořádek, neházet odpadky na ulici atd. píšeme neustále. Určitě se to dá dělat i sofistikovaněji. Možná by se tomu mohl věnovat Výbor pro životní prostředí, sama bych uvítala, kdyby byl aktivnější. Proč na internetu nediskutují i ostatní zastupitelé? To se musíš zeptat jich. Zastupitelé nejsou zaměstnanci, já jim nemohu nic uložit ani nařídit. Možná, kdybys na ně apelovala na veřejném zasedání, pomohlo by to.