Diskusní fórum » Obecné fórum - archiv » Revitalizace parku U Macíků

Pátek 26.4.2024

 

Obecné fórum - archiv: Revitalizace parku U Macíků

Revitalizace parku U Macíků

Zaslán uživatelem/kou: Stanislava Šumná

Datum: 06. 06. 2014 14:00

Bohužel jsem nebyla na zasedání, kde se projednávla revitalizace parku U Macíků. Prohlédla jsem si studii od Ing. arch. Jana Červeného, jedná se o první etapu revitalizace, kde jsou ty další? Myslím, že bychom měli vědět hned na začátku jak se bude pokračovat a jak má park na konci revitalizace vypadat. Zatím jen vím, že bude vše odstraněno, včetně hodin a laviček a instalovány nové vývěsky, nová "čekárna" a vysazeny lípy. Ty tedy vysazeny již jsou. Kolik to bude vše stát? A kdy to bude hotové? Ptám se nejprve tady, snad něco někdo víte abych nemusela psát další dotaz na MěÚ. Jistě je chválihodné, že budume mít nový park, ale mám také divný pocit, zda je to v tuto chvíli nutné, vždyť stále ještě nemáme slíbené chodníky. Nebo máme tolik peněz? To je určitě dobře. Další pochybnost je u data studie 15.4.2014, zasedání bylo 23.4.2014 a to už byly lípy zasazené. Jak to tedy je s nutnými postupy realizace projektu? Stanislava Šumná

Re: Revitalizace parku U Macíků

Zaslán uživatelem/kou: janvec

Datum: 06. 06. 2014 14:25

Celá tato záležitost je smutná. Za vysázení líp mohou sami stromy, kterým končilo vegetační období. Skutečnosti kolem tohoto projektu se dozvídáme na etapy. Na semináři jsme se dozvěděli, že celá akce má stát kolem 5 mil. Kč. Také jsme poprvé viděli budoucí park z ptačí perspektivy. Realizátor celé akce vše pojal netradičně. Nejprve objednat stromy, rychle zadat projekt, pár dnů před zasedáním obeslat s 1. etapou zastupitele, na jeho realizaci schválit finance z rozpočtu, pak odsouhlasit 1. etapu zastupitelstvem a nakonec seznámit s akcí veřejnost, aby se k němu vyjádřila. Vtipné je, že správně by se zasazené lípy měly vyjmout, protože jejich výsadbu zastupitelstvo neschválilo. Diletantismus?

Re: Revitalizace parku U Macíků

Zaslán uživatelem/kou: Jiřina K

Datum: 06. 06. 2014 21:21

K navrhovanému plánu mám následující připomínky: 1) Nástěnky podél budovy Gamy nikdo nebude číst. Je naprosto zbytečné je tam přesouvat byť na přechodnou dobu. Lidé si čtením většinou krátí čekání na autobus a nikdo nebude běhat tak daleko. 2) Navrhovaný přístřešek čekárny neposkytuje cestujícím ochranu před větrem. Pokud bude pršet a foukat vítr, bude přístřešek k ničemu. Navíc neprůhledné zdi skýtají příležitost pro hromadění nepořádku. V tomto ohledu se mi mnohem více líbí stávající průhledný přístřešek - stačí jej nechat opravit. 3) Výsadbu nových stromů vítám.

Re: Revitalizace parku U Macíků

Zaslán uživatelem/kou: Jiřina K

Datum: 06. 06. 2014 21:21

K navrhovanému plánu mám následující připomínky: 1) Nástěnky podél budovy Gamy nikdo nebude číst. Je naprosto zbytečné je tam přesouvat byť na přechodnou dobu. Lidé si čtením většinou krátí čekání na autobus a nikdo nebude běhat tak daleko. 2) Navrhovaný přístřešek čekárny neposkytuje cestujícím ochranu před větrem. Pokud bude pršet a foukat vítr, bude přístřešek k ničemu. Navíc neprůhledné zdi skýtají příležitost pro hromadění nepořádku. V tomto ohledu se mi mnohem více líbí stávající průhledný přístřešek - stačí jej nechat opravit. 3) Výsadbu nových stromů vítám.

Re: Revitalizace parku U Macíků

Zaslán uživatelem/kou: Jiřina K

Datum: 06. 06. 2014 21:21

K navrhovanému plánu mám následující připomínky: 1) Nástěnky podél budovy Gamy nikdo nebude číst. Je naprosto zbytečné je tam přesouvat byť na přechodnou dobu. Lidé si čtením většinou krátí čekání na autobus a nikdo nebude běhat tak daleko. 2) Navrhovaný přístřešek čekárny neposkytuje cestujícím ochranu před větrem. Pokud bude pršet a foukat vítr, bude přístřešek k ničemu. Navíc neprůhledné zdi skýtají příležitost pro hromadění nepořádku. V tomto ohledu se mi mnohem více líbí stávající průhledný přístřešek - stačí jej nechat opravit. 3) Výsadbu nových stromů vítám.

Re: Revitalizace parku U Macíků

Zaslán uživatelem/kou: Jan Šnytr

Datum: 07. 06. 2014 10:08

Nechápu mentalitu vedení města, kdy na jedné straně se někdo cpe do jakési pochybné a dle mého názoru nyní vůbec nepotřebné revitalizace náměstí, a na druhé straně máme ve městě spoustu děr na vozovkách, kdy si lidé každodenně poškozují svá vozidla, která opravují za své, odlétávají kusy z vozovky, některé vozovky jsou propadlé tak že člověk musí kličkovat aby tam nenechal kolo, případně celé auto a my tady čteme, jak si vedení města zadá projekt, vysadí stromy a plánuje revitalizaci. Kdo tlačí na pilu, má slíbeno... Buštěhrad ala Kalousek...

Re: Revitalizace parku U Macíků

Zaslán uživatelem/kou: Eva

Datum: 09. 06. 2014 10:46

Revitalizaci parku shledávám jako užitečnou, proč ne, je to to první, co návštěvník, který sem přijede autobusem, vidí. Nástěnky u Gamy, myslím, že by tam mohly být klidně ty politické věci, u zastávky přímo ať jsou plány města, tedy mapy,taky třeba informace o městě a tak podobně, to si myslím, že lidi zajímá víc než politické drby o tom jak jsou jedni lepší než ti druzí a hlavně jak to budou dělat líp (to určitě :-) ) Jinak, taky jsem si opravila poškození vozidla na své náklady, ale tím taky vím, že je to záležitost krajské správy silnic a ne města, že v nich máme díry. O způsobu představení záměru- to je vcelku jedno, důležité je, kde se na realizaci vezme. Určitě bych uvítala víc informací, jak by to mělo vypadat po dokončení. Myslím si, že by si to Buštěhrad zasloužil, tohle náměstí je vstupní brána do Buštěhradu, tak určitě.

Re: Revitalizace parku U Macíků

Zaslán uživatelem/kou: Jan Šnytr

Datum: 09. 06. 2014 12:07

Nejsem úplně proti revitalizaci náměstí, ale jsou důležitější věci, náměstí není v zase tak špatném stavu. Propadné chodníky lze opravit za poměrně levné peníze, jen se musí chtít. Příčinu toho jak to dnes vypadá chce hledat i v lidech. Stačí se podívat, kdo se tam zdržuje a jak se tam k prostředí chová. K dírám silnici - je pravda, že finančně by to mělo jit za vlastníkem, nicméně vyvolavatelem by mohlo v tomto případě být samo město. A pak případně faktury za opravy vymáhat. Jenže za současného vedení toho asi moc nikdo neudělá...

Re: Revitalizace parku U Macíků

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 09. 06. 2014 13:18

Že náměstí revitalizaci potřebuje je celkem jasná věc, která se zde diskutuje mnoho let. Ještě zastupitel arch. Kohl (v minulém období) měl zajímavý nápad, že náměstí by bylo vlídnější i zabydlenější, kdyby se u té dlouhé zdi (jak je cedule, že prostor není určen k hrám dětí) mohl postavit nějaký jednoduchý přízemní objekt, ve kterém by mohly být nějaké krámky či další občanská vybavenost. Tím pádem by tam chodili lidé a poflakující se skupinky by se možná přesunuly jinam. Domnívám se, že by to tomu místu udělalo dobře (nehledě na to, že pokus soukromníka postavit si zde trafiku zde již byl, ale zastupitelstvo ho zamítlo - takto by vše bylo pod kontrolou a městu by z toho šel i nějaký nájem). Ale to je pouze námět, samozřejmě jsou tu potřeba peníze na jiné věci. Jiný problém však je způsob, JAK celý návrh revitalizace proběhl - pan místostarosta si celou akci vymyslí, zadá studii, objedná stromy, nikdo ze zastupitelů (natož občané) o tom nic neví, a studie + náklady na 1. etapu 210 tisíc jde pak rovnou ke schválení na zastupitelstvo (jenže to napotvoru neprošlo). A to v okamžiku, kdy jiné věci hoří daleko více - např. teče ve škole střechou do tělocvičny a kvůli podlaze v dezolátním stavu ji už před půl rokem chtěla zavřít hygiena. V této situaci myslím podobné okrašlovací akce nejsou prioritou! Navíc studie vůbec neřeší protější zastávku, která myslím vypadá ještě daleko hůř. Jiná obec by třeba tuto příležitost využila k setkání s občany, zeptala se jich, jak by si nové náměstí představovali a co si o studii myslí. Vždyť to je věc, na kterou se budeme dívat mnoho dalších let, tak by stálo za to vymyslet to pořádně. Dokážu si představit třeba i školní soutěž o to, kdo navrhne originálnější zastávku :) Vedení města tedy na popud zastupitelstva přidalo toto téma na avizovaný "seminář" o BPS, UCEEB apod., jenže na takové akce běžní občané nechodí, to by tam musely být přinejmenším chlebíčky a pivo zadarmo :) Alespoň jsme však konečně poprvé viděli CELOU studii, která je pravděpodobně docela dobrá, jenže by to celé mělo stát tak 5 - 7 mil. Kč. A jsme opět u priorit. Přijde mi škoda, když už by se revitalizace dělala, nevyužít šance udělat to promyšleně a kvalitně. Jenže tady to vypadá, že by se to zase jenom tak nějak spatlalo. Takže bohužel celá akce na mě činí dojem, že město se jednak před volbami honem honem snaží udělat "něco hezkého, co by bylo vidět", jednak se potřebuje zbavit oněch inkriminovaných nástěnek, a při tom nástěnka ČSSD je z nich ve zdaleka nejlepším stavu! ;) Sám autor studie měl poznámku (přestože na objednávku nástěnky odsunul), že nástěnky jsou od toho, aby měli lidé při čekání na autobus co číst, takže logicky by měly být hned u zastávky. Koho jejich obsah nezajímá, číst ho nemusí.

Re: Revitalizace parku U Macíků

Zaslán uživatelem/kou: Stanislava Šumná

Datum: 09. 06. 2014 14:14

Musím říci, paní Evo, že jste určitě ten správný občan, který vyhovuje některým našim předtavitelům obce. Přesto moc děkuji za Váš názor a promiňte mi, vím, že jste to myslela dobře i já bych byla ráda za nový park, který je na očích a jako nápad je to skvělé, ale stojím si za tím co jsem napsala výše. Takto drahé projekty je třeba prodebatovávat a různě soutěžit a dát možnost občanům, kteří chtějí, vyjádřit svůj názor a ne je dát prostě jenom na vědomí. Je mi jasné, že konečné rozhodnutí je na zastupitelích. Souhlasím s Danielou a myslím, že tento hurá projekt zavání něčím účelovým, nechci říci prohnilým a to se aktéři akce nemohou zlobit.

Re: Revitalizace parku U Macíků

Zaslán uživatelem/kou: Jan Šnytr

Datum: 09. 06. 2014 14:54

Vidím to asi takto: Blíží se volby a někdo se buď chce za každou cenu ukázat nebo potřebuje dotaci... Jinak si tlak a způsob, jak je výše popsáno, vysvětlit neumím. PROČ SE REVITALIZACÍ ZABÝVÁ NĚKDO PŘED VOLBAMI??? A NE AŽ PO VOLBÁCH??? VŽDYŤ TO NÁMĚSTÍ VYPADÁ JAK VYPADÁ UŽ 4 ROKY... A CO SLAVNÝ PARK OŘEŠÍN???

Re: Revitalizace parku U Macíků

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 06. 07. 2014 17:04

Jan Šnytr napsal/a: ------------------------------------------------------- > Nejsem úplně proti revitalizaci náměstí, ale jsou > důležitější věci, náměstí není v zase tak špatném > stavu. Propadné chodníky lze opravit za poměrně > levné peníze, jen se musí chtít. Příčinu toho jak > to dnes vypadá chce hledat i v lidech. Stačí se > podívat, kdo se tam zdržuje a jak se tam k > prostředí chová. > K dírám silnici - je pravda, že finančně by to > mělo jit za vlastníkem, nicméně vyvolavatelem by > mohlo v tomto případě být samo město. A pak > případně faktury za opravy vymáhat. Jenže za > současného vedení toho asi moc nikdo neudělá... Pane Jane, propánajána, jak to myslíte? V parčíku U Macíků by si jistě rád poseděl kdekdo, kdyby to tam vypadalo trochu k světu. To málo nepohodlných laviček, žádný stín, přístřešky zastávek jeden horší než druhý, léta nefunkční reklamami polepená trafika nebo i trochu nesmyslně vedené cestičky, to určitě na park nevypadá ani z dálky. A teď mi řekněte, jak "hledat vinu v lidech"? Doufám, že jste nemyslel důchodce nebo rodinky s dětmi, co tam nejčastěji sedávají? Tenhle důležitý veřejný prostor je věcí územního plánu, konkrétních zastupitelstev a realizujícího úřadu. Zjednodušeně řečeno, jen ony instituce nám "znepříjemňují" tenhle prostor. Avšak, ovlivnit, jak to bude U Macíků nebo jinde v Buštěhradě vypadat, může každý. Stačí se jen projít častěji po městě, přijít na veřejné zasedání a přednést svojí představu nebo tím pověřit některého zastupitele. Bohužel je však smutnou realitou, že tam kolikrát politikaření vítězí nad rozumným nápadem či občanskou aktivitou, takže na zasedání zastupitelstva už raději skoro nikdo nechodí. A tak asi tam lze nejspíš hledat onu příčinu v lidech.