Diskusní fórum » Obecné fórum - archiv » Pivovarský sklep

Středa 24.4.2024

 

Obecné fórum - archiv: Pivovarský sklep

Pivovarský sklep

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 03. 02. 2014 18:19

Možná víte, že pod horní části Náměstí se nacházejí rozsáhlé pivovarské sklepy (jedna chodba jde až pod Zámecké schody a na konci je zasypaná). A že se to tam na podzim (nikoliv poprvé) u kapličky tak trochu propadlo. Reakce MěÚ byla, že to začali zasypávat. Poté, co jsem se o to začala zajímat s tím, že je to škoda, a že sklepy by se měly naopak nechat zaměřit a udělat projekt na rekonstrukci (i když to zřejmě není na pořadu dne, ale projekt na nějaký vhodný grant by bylo dobré mít po ruce), začali tvrdit, že nic nezasypávají, a teď se zřejmě neděje nic. Napadá mě, že by to mohl být někdy v budoucnu úžasný kulturní prostor. Třeba klub pro mládež, nějaká galerie (nebo obojí dohromady). Myslíte, že by se to v Buštěhradě užilo? Napadá někoho něco, co by tam mohlo být? Co si o tom myslíte?

Re: Pivovarský sklep

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 03. 02. 2014 22:10

Jako účastníka někdejší průzkumné výpravy do sklepů mne velmi popudila zmínka u zasypávání! Sklepům se po mnoho let "ubližuje" právě divokým zasypáváním! Dle mého názoru jsou sklepy zatím (!) v dobrém statickém stavu. Pro využití bych si předtavoval spoustu variant, ale muselo by se vyklidit spoustu suti, hlíny a nepořádku. Také nevím přesně vlastnické vztahy. Úprava sklepů pro nějaké kulturní nebo technické využívání je velmi potřebná věc, kterou by měli podporovat zejména ti, kteří mají domy nad nimi. Nějak sklepy vyplnit nebo zabetonovat, to by bylo zřejmě to nedražší a nejnesmyslnější, co by se s nimi mělo udělat. Pakliže se však sklepy nechají ležet ladem a zacpou se všechny dosud větrající průduchy, zdivo zdegraduje a klenby se propadnou do hlubiny i s tím, co bylo nad nimi...

Re: Pivovarský sklep

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 04. 02. 2014 10:45

Teoreticky by větší část sklepů měla být města, neboť leží pod městským pozemkem. Některé místnosti, které jsou pod domy, pak možná patří k těmto domům. Také jsem tam před pár lety byla. Jeden z majitelů domů nahoře si prorazil klenbu a sypal tam suť. Škoda, protože to byla krásná obrovská klenutá místnost, ve které si dokážu leccos pěkného představit.

Re: Pivovarský sklep

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 05. 02. 2014 19:57

Bohužel se dovnitř sypala suť na mnoha místech zejména těmi ventilačními otvory, co ústí lidem na pozemcích. Vrcholem nerozumu pak je, když se do díry nasype domácí šurvajs a pak se to zavře nějakým poklopem a třeba ještě zasype, aby ventilace sklepa "nehyzdila tu naší čarokrásnou skalku". Potenciál těch prostor dál trpně čeká na své znovuobjevení, tak by majitelé měli udělat ty základní úpravy (alespoň otevřít resp. pročistit ventilaci). Vyčištění "vstupních prostor" (pod komunikací města)by možná bylo možné provést v nějaké takové "akci Zet"... viď, Jirko M.?! Jsem optimista a věřím, že by to možná i některé lidičky bavilo. Co vy na to, Buštěhraďáci?

Re: Pivovarský sklep

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 27. 02. 2014 10:26

Tak jsme se včera dozvěděli na veřejném zasedání, že do sklepa bylo nasypáno "jen" nějakých dvacet kubíků (když se před tím tvrdilo, že tam nikdo nic nenasypal). Nějaký kamarád pana Oplta pracuje ve firmě, která také dělala metro, a ten by se na to mohl podívat, jak by se to dalo pěkně sanovat (zajisté nalitím tun betonu). Jenže to by bylo tak drahé, že stejně ani nemá cenu o tom uvažovat. Zrovna tak chudák kaplička je prý na tom moc špatně, ale nějaké projekty, které by nám jen ležely v šuplíku, by byly moc drahé, takže to také není na pořadu dne. Oponovala jsem, že něčím se začít musí - aby to nebylo tak drahé, nutno sehnat dotaci. Na jakoukoliv dotaci je vždy potřeba projekt, bez něhož se také neudělá rozpočet. Projekt se neudělá bez zaměření. Takže začít tím, že se poptají tři geodeti, aby někdo kapličku (ta by moc nestála), případně sklep (ten by stál už trochu víc) zaměřil. Reakce odmítavá. I od stavební komise reakce nula, všechno je moc složité, není to jen tak (viz fejeton Karla Čapka na jiném místě na fóru). NESOUHLASIM s tím, že je na tom kaplička tak špatně (obnova památek je moje specializace, ne pana Oplta). Nesouhlasím s tím, že projekt by byl drahý. Takové projekty (i na kapličky) přímo dělám. A jako perlička: městu nabídl opravit kapličku jeden místní patriot, který má na to firmu a několik kapliček v Buštěhradě již opravil. Také nepochodil. V tomhle městě prosadit něco užitečného je jak tlačit lokomotivu do kopce, která hází zpátečku!:(

Re: Pivovarský sklep

Zaslán uživatelem/kou: Jan Šnytr

Datum: 27. 02. 2014 12:02

No prostě nejste paní Javorčeková ani paní starostka ani pan místostarosta. A přes to vlak nejede. Nějaká opoziční zastupitelka... (není to z mé strany myšleno proti Vám, naopak).