Diskusní fórum » Obecné fórum - archiv » Pivovar Buštěhrad - rekonstrukce

Pátek 19.4.2024

 

Obecné fórum - archiv: Pivovar Buštěhrad - rekonstrukce

Pivovar Buštěhrad - rekonstrukce

Zaslán uživatelem/kou: Lukáš Borný

Datum: 25. 02. 2013 03:08

Zdravím, to se opravdu nenajde žádný investor, který by realizoval něco podobného: http://harcinik.kvalitne.cz/projekty/hospoda_bustehrad.html S vydojením fondů EU by to zas finančně náročné nebylo a se správným vlastníkem, rekonstrukcí zámků apod, by se i díky této budově mohl Buštěhrad stát historickým centrem Středočeského kraje. Sakra, ve městě je toho tolik, co změnit, rekonstruovat, je tam obrovský potenciál, pokud se využije, tak z toho bude Buštěhrad a jeho obyvatelé profitovat.

Re: Pivovar Buštěhrad - rekonstrukce

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 25. 02. 2013 20:21

Takový investor by se nám samozřejmě líbil. Bohužel, pivovar má soukromého vlastníka, firmu Level, a přes to nejede vlak. Vlastníka k osvícené investici nedonutíte, pokud sám nechce. Level by sice areál i prodal, ale za tak přemrštěnou cenu, že ho zatím nikdo nekoupil (tuším 24 milionů). Jinak souhlasím, že ve městě je obrovský potenciál, od roku 2003 se snažíme zachraňovat alespoň zámek (jestli Vás to zajímá, přečtěte si příslušné vláknou zde na fóru).

Re: Pivovar Buštěhrad - rekonstrukce

Zaslán uživatelem/kou: Lukáš Borný

Datum: 26. 02. 2013 01:23

Dobrý den, a jaký, s prominutím deb**, privatizoval pivovar bez toho, aby určil, jak se má budova využít? Bez toho, aby mu společnost Level předložila jasné plány? Takový člověk by měl sedět, protože jednal proti zájmům města, nemýlím se?

Re: Pivovar Buštěhrad - rekonstrukce

Zaslán uživatelem/kou: Lukáš Borný

Datum: 26. 02. 2013 01:34

Nezlobte se, možná jsem jednal zkratkovitě, ale to mě naučil sám život. Když si uvědomím, co by tam mohlo být a jak by to mohlo Buštěhradu pomoci, je mi z toho smutno. Ale vzdávat se nemá nic, možná byla prohrána bitva, ale válka ještě pokračuje! :) Společnost Level ještě kapituluje! :) Já jinak respektuji osobní vlastnictví a je pro mě nedotknutelné, každopádně tuhle chybu nejspíše způsobil stát nebo město, pevně věřím, že se ji podaří napravit.

Re: Pivovar Buštěhrad - rekonstrukce

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 26. 02. 2013 11:07

Mně je z toho taky smutno, nicméně můžeme být rádi, že pivovar ještě stojí - ovšem stále existuje platný demoliční výměr, Level si ho nechal nedávno prodloužit, a je to na jeho libovůli, jestli ještě chvíli stát bude. I když slíbili, že to nezbourají, nevím, jak moc se na to dá spolehnout. Myslím, že se s tím nic neděje prostě proto, že Level nemá peníze. Jinak Level si ho koupil po revoluci (ale nebylo to od města), a aby po něm někdo v té době chtěl jasné plány na využití, to je bohužel utopie.

Re: Pivovar Buštěhrad - rekonstrukce

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 26. 02. 2013 11:29

Kdyby Vás zajímala celá kauza, je toho na internetu spousta, a také zde na fóru: http://www.mestobustehrad.cz/forum/read.php?2,906,page=1

Re: Pivovar Buštěhrad - rekonstrukce

Zaslán uživatelem/kou: Dagmar Novotná

Datum: 26. 02. 2013 11:33

O pivovaru má paní Javorčeková jistě podrobnější informace nežli já, angažovala se už dříve v tomto projektu, ale pokud jsem měla možnost vidět plány na využití budovy pivovaru, a jeho přilehlého okolí a nádvoří, tak měl být zachován ráz a proporce této budovy, tedy v duchu historické stavby, ale uvnitř měly být byty a celý komplex měl být takovou ucelenou privátní bytovou zónou. Na plánku to nevypadá špatně, nevím proč to tenkrát někteří občané v rámci aktivního sdružení odmítli. Díky tomu potom ovšem do toho vstoupili památkáři a myslím, že i Vy, paní Javorčeková s touto skupinou osob z Buštěhradu s tím, že nesouhlasíte s navrhovaným řešením a celý projekt tak spadl Levelu ze stolu. Otázka je, co by bylo bývalo lepší, bytový komplex, v té době ještě snad se schopností jej opravdu obydlet, nebo ten dnešní žalostný stav? Takhle nejspíše k demolici dojde, protože čas je neúprosný, peníze asi opravdu u Levelu nejsou, je to opravdu škoda, pro město, máme tady ruinu, která neslouží ale chátrá.

Re: Pivovar Buštěhrad - rekonstrukce

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 26. 02. 2013 11:57

Paní Novotná, důvod, proč jsme plány na využití pivovaru odmítli, byl ten, že projekt předpokládal 100% demolici celého areálu! U pivovaru zčásti barokního (s podílem známého barokního stavitele A. Luraga), zčásti z 19. století, který na tom místě byl ovšem již od středověku (tato fáze může být skryta ve zdivu - neexistuje stavebně historický průzkum), mi to přeci jen přišlo dost škoda, že by se to mělo celé zbourat, a nejen mě, ale i památkářům a třeba odborníkům z Výzkumného centra průmyslového dědictví, nebo tehdejšímu ministrovi kultury a ministrovi pro místní rozvoj, kteří kvůli tomu do Buštěhradu přijeli! Dokonce vyzvali Level, aby uvažoval třeba o nějakých sociálních bytech, že by na to byla možnost dotace. Proto jsem podala návrh na zapamátnění, z čehož po dlouhých tahanicích vyšlo pouze zapamátnění jedné z budov (neboť LEVEL nesouhlasil), ale i za to jsme byli rádi. A proto také FA ČVUT uspořádala studentskou soutěž, kde se sešlo asi 63 projektů, aby Levelu ukázala, že pivovar LZE rekonstruovat, a nemusí to být nutně dražší, než novostavba. Demolice je zde zbytečným barbarstvím, kterým by město bylo ochuzeno o významný objekt. Můj názor je, že dokud pivovar stojí, je stále šance, že se buď najde nějaký osvícený kupec, nebo Level přistoupí k rekonstrukci podle některého ze studentských projektů, jak proklamoval.

Re: Pivovar Buštěhrad - rekonstrukce

Zaslán uživatelem/kou: Dagmar Novotná

Datum: 26. 02. 2013 13:27

Tak 100% demolici bych skutečně jako zastánce historie a historických hodnot odmítla také, vím, že je to pro investora nejjednodušší řešení a jestli lze udělat nějaký kompromis v tomto ohledu, také nevím ,nejsem odborník.. Pokud stále existuje možnost na jeho záchranu a najde se investor, bylo by to určitě skvělé vidět tuhle památku v novém kabátě.Vývoj trhu ale ukazuje spíš opačnou tendenci, bohužel.

Re: Pivovar Buštěhrad - rekonstrukce

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 26. 02. 2013 15:41

Paní Novotná, zkuste si po sobě přečíst své dva poslední příspěvky! To se skoro nedá číst. Tak třeba píšete, jak jste viděla plány bytového komplexu a okolí pivovaru, kde byl "zachován ráz a proporce v duchu historické stavby". Cože? I neodborník jako vy, ale i kdejaký jiný "zastánce historie a historických hodnot" od začátku věděl, že zbourání pivovaru byl první krok v plánech Levelu! Navrhované (až sedmipatrové!) části komplexu s podzemními garážemi v žádném ohledu nerespektovaly proporce pivovaru, mimo jiné i proto, že by se tam prostě jinak nevešly ty stovky krcálků, co tam byly plánovány. Tak tady teď nelžete, že byste "100% demolici odmítla", když tady těmi řečmi hájíte úplný opak! Pochopitelně, hlavně, že jste hned nezapomněla přisadit pomlouvačnou poznámku ve smyslu, jak všechny ty báječné plány Levelu zkazila "Javorčeková s tou skupinou osob z Buštěhradu"! Je to zase jen vaše oblíbené politikaření, že? Vy prostě nic jiného nedokážete. A to je smutné. A navíc zase v pracovní době, jako za starejch časů...

Re: Pivovar Buštěhrad - rekonstrukce

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 26. 02. 2013 16:21

Vývoj trhu ukazuje, že developerům se stále hůř prodávají nové byty, protože trh už je poměrně nasycen (a zrovna v Buštěhradě a Lidicích jsou ke koupi zcela nové domy od Doma-je-doma). Navíc, aby se jim to vyplatilo, potřebovali by do pivovaru dostat nějakých 80-100 bytů (+ odpovídající počet parkovacích stání, vezměte si minimálně jedno auto na jeden byt! A místním lidem vadí i to, že před sportcentrem stojí v průměru tak 5 aut!:D), a tím pádem se novostavba dostává do objemů, které jsou v rozporu s regulativy územního plánu. Když Level před x lety zrekonstruoval na byty bývalou Starou školu (objekt v severním cípu areálu), poslední volné byty už skoro nemohl prodat (na svém webu je inzerují dodnes). Krize se ve stavbenictví projevuje také (vím, o čem mluvím), takže jestli si Level nakonec spočítá, že se mu taková investice nevyplatí, a upustí od záměru, bude to logický výsledek, a pro pivovar myslím dobrý. Kromě toho Levelu jako firmě příliš nedůvěřuji, má za sebou např. kontroverzní stavbu apartmánů v Horních Mísečkách ve 3. pásmu Národního parku, rozhodně si nedělají starost, jestli nějaká jejich stavba někam zapadne nebo ne. A že jsem Levelu zkazila ty báječné plány ať si klidně píše, kdo chce, není to nic tajného a těší mě, že díky tomu pivovar ještě stojí! :D Ostatně, je to vítězství velmi vratké, kdyby se zítra rozhodli k demolici (neboť mají platný výměr), nemůžeme s tím skoro nic dělat.

Re: Pivovar Buštěhrad - rekonstrukce

Zaslán uživatelem/kou: Lukáš Borný

Datum: 28. 02. 2013 02:39

A myslíte, že ten projekt Doma je Doma v Buštěhradě je fajný? A nejsou tam nějaké skryté vady, problémy apod? Díky moc

Re: Pivovar Buštěhrad - rekonstrukce

Zaslán uživatelem/kou: Daniela Javorčeková

Datum: 28. 02. 2013 14:11

Jak se v tom bydlí, to Vám nepovím. Spíš se zeptat někoho, kdo už si ten dům koupil. Nicméně v době, kdy se vybíral developer, kterému město ty pozemky prodá, byl stávající developer nejsolidnější a měl návrh nejlépe zpracovaný urbanisticky. Ostatní zájemcí (m.j. i Level) tam měli jen rastr s domečky, kdežto Doma-je-doma uprostřed vyhradili velký prostor pro park (že jsou teď problémy s parkem, protože firma, která ho dělala, je v likvidaci, je věc jiná. Původná záměr je dobrý). Osobně jsem i uvnitř viděla domy v Lidicích - tam se ovšem museli kvůli památkářům držet vzhledu stávajících domů, takže domy jsou hezčí, ale taky o to dražší.