Diskusní fórum » Starostka odpovídá

Sobota 23.10.2021

 

Diskuse - starostka odpovídá

Téma: odpad

9.2.2020, 17:20

Autor: hugo

Souhlasím s pánem pod přezdívkou daniela... u nás už to ani vyhodit do kontejnerů nejde protože jsou plné a lidí to hází už na zem. Dnes jsem šel okolo se psem a u žluté popelnice jsou plné smesneho odpadu. To se zase tem blbum něco povedlo z vedení města

Odpověď: Daniela Javorčeková, 9.2.2020, 17:40

Přísepěvek napsaný mým jménem jsem odstranila, neboť jsem jej nepsala já, ale nějaký martin. Pokud chce někdo přispívat do tohoto fóra, ať tak nečiní pod cizím jménem. Děkuji.
 

Téma: svoz odpadu 2020

27.1.2020, 17:11

Autor: Martin

Dobrý den,

naše rodina byla jako jedna z prvních, která se zařadila do programu "třídím, čili šetřím" a mohu potvrdit, že program byl velmi motivační. Bylo potřeba dokoupit dvě sběrné nádoby(kvůli pohodlí), ale pak třídění dostalo úplně jiný rozměr. Opravdu se nám vyplatilo s každým kusem plasu a papíru jít do správné popelnice. A každou sudou středu jsme poloprázdnou popelnici dávali k svozu. Pěkné, motivační a myslím, že se mnou bude souhlasit víc občanů.
Rok 2020 přináší změnu. Prodávám obě sběrné nádoby, do hlavní nádoby vyhazuji vše bez ladu a skladu, protože mě nic nemotivuje a zaručeně se do nádoby vyvážené jednou za týden vejdeme. Navýšení počtu sběrných míst je kontraproduktivní, protože model našeho třídění z lenosti!!! vezme za své víc občanů.
Jen víc takových rozhodnutí. Děkujeme

Odpověď: Daniela Javorčeková, 28.1.2020, 10:01

Dobrý den,

program "třídím" bohužel nebyl dále udržitelný, protože nyní už ze zákona musí třídit všichni. A také byl tento program některými lidmi zneužíván. Místo něj jsme zavedli slevový program "kompostuji - nepotřebuji hnědou popelnici". Pokud Vám tento program nepřijde dostatčně motivující, mrzí nás to, ale nevyhovíme všem. Nemáte ovšem týdenní svoz, jak píšete, ale nyní už všichni bez rozdílu mají čtrnáctidenní. Zrekapituluji: buď máte plný poplatek 950,- Kč/osobu/rok, a k černé popelnici dostanete ještě hnědou na BIO, přičemž svoz obou je čtrnáctidenní, nebo jste v programu "kompostuji" za 750,- Kč/osoba/rok, a máte pouze černou popelnici rovněž se čtrnáctidenním svozem, protož BIO dáváte do kompostu. V letošním roce se také začnou popelnice čipovat, takže město bude svozovce platit za skutečné svezené množství odpadu, a snad se časem dopracujeme i k tomu, aby lidé platili jen za množství odpadu, které vyprodukují - zde ale čekáme na chystanou změnu legislativy, která nám to umožní.

 

Téma: odpady

24.1.2020, 07:57

Autor: Jitka

Dobrý den, mě by spíše zajímalo, kdo dělal průzkum a jak dopadla statistika v závislosti na větě níže :"Většina domácností, které poctivě třídí, se shoduje, že jim 14-ti denní svoz bohatě stačí"
co je to ta většina ? kolik procent přesně ?kdo dělal anketu ? mě se nikdo neptal ???proč neproběhla nějaká dotazníková anketa ?také si myslím,že 14 dní u popelnic je málo , sběrná místa podle mapy"sběrných hnízd" asi úplně nepřibyla a už ted kontejnery přetékají ,vše se válí okolo , čtu tam svozy 1x měsíčně a pod. , takže myslím, že akce odpady skončí akorát tak, že Buštěhrad bude plný hlodavců (doufejme bez koronaviru z CHina) pasoucích se na přeplněných popelnicích a kontejnerech. všem přeju pěkný den JM

Odpověď: Daniela Javorčeková, 24.1.2020, 08:41

Dobrý den,

anketa se dělala na Facebooku, samozřejmě je to pouze nějaký vzorek lidí. Nicméně, když poctivě třídíte a nemáte zrovna dětské pleny nebo popel z uhlí, tak už toho moc není, co dáte do černé popelnice. Svozy kontejnerů na papír a plast se dělají dvakrát týdně, kov a sklo jednou za měsíc, můžete se podívat na tuto mapu a rozkliknout si kterékoliv sběrné hnízdo: https://bustehrad.gis4u.cz/mapa/pasport-odpadoveho-hospodarstvi/?c=-758679.3%3A-1033955&z=6&lb=osmllg&ly=odse%2Codst%2Chr%2Cad%2Culn&lbo=1&lyo=

 

Téma: odpady

22.1.2020, 13:00

Autor: Vladimír

Při úhradě poplatků za odvoz odpadu na rok 2020 jsme nevěřili. První zdražení oproti loňsku, i když bylo cíleně připravované dlouhými, promyšlenými mediálními masážemi - zejména v BZ, bylo velké. Ale druhé navýšení ceny ještě o dalších 100% je už moc. Těmi 100% myslím to, že za již tak vysokou částku se má odpad vyvážet pouze 1x za 14 dní. to bude v létě mazec a u haldy zas binec! Prosím, opravte mě, jestli jsem to vše španě pochopil. Rád se v totmo případě budu mýlit. Pokud se ale nemýlím, pak mám alespoň odpověď na otázku, proč se v Buštěhradě lidé nehlásí k trvalému pobytu a začínají nám tu vznikat zase černé skládky. Na mnoha jiných místech mají svozy výrazně levnější a to jen proto, že si zastupitelé uvědomují, že se jedná o SLUŽBU obyvatelstvu - ne o obchod. Služby jsou obvykle dotované - nic nového ani divného. A řeči o neudržitelnosti sitauce a o slunných zítřcích již v dnešní době neuspějí. Budu rád, pokud získám odpověď na dotaz, zda bylo nutné skutečně tak enormě zdražit (to ad 1; zde již asi znám odpověď) a jestli si myslíte, že Vám tento přístup k obyvatelům pomůže při přištích volbách (to ad 2).

Odpověď: Daniela Javorčeková, 22.1.2020, 13:18

Dobrý den, nevím, kde vidíte 2 x 100% zdražení (vloni byly poplatky 425,- a 850,- na osobu a rok, nyní jsou 750,- a 950,-). 

Je potřeba vzít v úvahu, že sice budou mít všichni svoz odpadu 1x za 14 dní, ale k tomu dostanete ještě hnědou popelnici na BIO (za kterou se do loňska platilo zvlášť, a to přes 1000,- Kč/rok). Nyní budete mít v cene jednoho poplatku 950,- Kč/osobu/rok černou i hnědou popelnici. Většina domácností, které pocitvě třídí, se shoduje, že jim 14-ti denní svoz bohatě stačí. Anebo můžete kompostovat, a pak to máte za 750,-/osobu/ a rok.

Jistě mají v řadě obcí poplatek nižší, ale považuji to spíše za populismus a neprozíravost jejich představitelů, a myslím, že brzy budou muset zdražovat všichni, jinak na to budou obce enormě doplácet. Anebo mají obce na svém katastru skládku nebo jinou ekologickou zátěž ze které jim plynou příjmy, takže si to mohou dovolit.

A ohledně SLUŽEB - jsou to Vaše odpadky, které Vy produkujete, takže nevím, proč by Vám jejich likvidaci měla obec dotovat. Jako službu vidím, že platíme třeba dopravní obslužnost, a ne to, že někomu dotujeme jeho odpad. 

Takže shrnu odpovědi na Vaše otázky:

1) Ano, bylo potřeba takto zdražit, neboť obec i tak bude doplácet na svoz odpadu, a pokud se lidé nenaučí více třídit, za pár let bude obec platit za nadlimitní množství nevytříděného odpadu penále. Raději bych tytéž peníze věnovala na užitečnější věci, než na platby za odpad.

2) Město se musí chovat jako řádný hospodář, a rozumní občané to pochopí. A pokud ne - ať si zvolí někoho, o kom si myslí, že to bude umět dělat lépe. Jenom tedy opatrně s tím, co berete jako měřítko osvícenosti vedení obce. Opravdu si myslíte, že nejlépe hospodaří ta obec, která dá lidem vše zdarma?

 

Téma: Zápisy ze zasedání

7.1.2020, 19:19

Autor: Petr

Jsou zápisy ze zastupitelstva k nahlédnutí i mimo dobu úředních hodin? Protože jsem v úředních hodinách v práci, tak jestli si mám vzít dovolenou či nikoliv. Mimochodem je zajímavé, že v době, kdy je kauza odpadů na programu dne, tak najednou nejsou dostupné zápisy ze zasedání - zajímavé.

 

Téma: Zasedání

18.12.2019, 10:27

Autor: Marcela

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat touto cesto proč neumožňuje město Buštěhrad na webových stránkách výpis ze zasedání
Poslední stále zůstává 8 zasedání ze dne 25.9 Vím,že jste psala ,že město není povinno zápis zveřejňovat ale přeci jen to není fér pro ty občany kteří se nemohou byť z jakýhokoliv důvodu zůčastnit. Děkuji a přání s příjemného dne Marcela Mikšovicová

Odpověď: Daniela Javorčeková, 18.12.2019, 12:17

Dobrý den,

za to se omlouváme, zveřejňujeme zápisy VŽDY už mnoho let, tentokrát nejspíš příslušná zaměstnankyně zapomněla. Napravíme to, jakmile tu bude. A jinak, zápis ze zasedání je vždy v plném znění k nahlédnutí na úřadě za 10 dní po zasedání.

 

Téma: odpady

28.11.2019, 11:53

Autor: Jitka

Dobrý den, tak jsem příspěvky na téma odpad zcela mimořádně dočetla až do konce a napadá mě jediné, nechci prožít život tím, že budu celé dny třídit odpad...
přeju pěkný den všem bez odpadu:-))

 

Téma: odpady

28.11.2019, 11:40

Autor: Jitka

Dobrý den ,v poslední době je na Buštěhradských stránkách téma odpadové hospodářství, přiznávám, že příliš mnoho textu, takže po prvních 2 odstavcích už mě to nebaví číst dál a zamotávám se do tun textu , ale věta (byla hned v prvním odstavci, takže jsem ji ještě pobrala )"Lidé se k nám stěhují, ale trvalý pobyt si zde nezřizují" mě asociuje: 1.) a kde tedy mají trvalý pobyt ? a 2.) takže ten kdo zde je přihlášen , tomu se to prostě zdraží proto, aby se nějak zaplatil odpad vyprodukovaný nepřihlášenými?
děkuji Jitka

 

Téma: 1. Osvětlení ulice, 2. Označení ulice, 3. Příjezdová cesta

29.8.2019, 15:50

Autor: Alena Malá

Vážená paní starosto,

Měla bych na vás pár dotazů a proseb.

Ta 1. Osvětlení ulice: bydlím v Buštěhradu přes 3 roky a v ulici u schodů již dlouho nesvítí pouliční lampa hned na konci schodiště. Má dcera často chodí za tmy do školy, a dost se kolem těchto tmavých schodů boji. Bylo by možné prosím zprovoznit tuto lampu aby se při procházení kolem nich cítila lépe?

Za 2. Označení ulice: Naše ulice U Schodů není nijak značená, bylo by možné dodat název ulice. Máme často problém jak s návštěvami tak s dodavkovou službou, že naši ulici nemohou najít.

Za 3. Příjezdová cesta: tato cesta je příšerná a v zimnich měsících máme problémy s přístupnosti této ulice a také s odklízením sněhu. Nešlo by udělat kousek asfaltky? Je to jen pár metrů, ale když sem pak jede například sanita tak mají také problém.

Předem moc děkuji za zodpovězení mých otázek a snad i kladné vyřízení.

S přáním hezkého dne Malá A.

Odpověď: Daniela Javorčeková, 2.9.2019, 10:37

Vážená paní Malá,

Vaše připomínky č. 1 a 2 předávám našim Technickým službám, na lampu se podívají, a název ulice by také neměl být problém přidělat (jen se ta cedule musí objednat, a nevím, jak rychle ji dodají).

K bodu 3 - povrch: jsme si vědomi toho, že ulice má špatný povrch, nicméně takových ulic máme v Buštěhradě spoustu, nové povrchy děláme postupně podle toho, kolik peněz si můžeme dovolit na ně vyčlenit. A prioritou jsou samozřejmě ulice, kde bydlí více lidí. Ale věřím, že se časem dostaneme i k ulici U Rybníka.

 

Téma: tráva

25.6.2019, 07:50

Autor: jitka

dobrý den děkuji , sekejte jak myslíte:-)akorát jsou tedy celkem k ničemu trávníkové plochy pro hraní dětí, když je na nich (a zřejmě bude i nadále ) pul až metrová nově "luční" tráva s klíšťaty v plné zbroji a aktivitě , nebo proč je u "stromu republiky " u hřbitova lavička, když se k ní nikdo nepřebrodí v trávě do pasu (ted už ano) možná by to vyřešila aspoň cestička .
Luční tráva super ale tak někde u silnice ne v obytné zoně na odpočinkových plochách , kde je to akorát zdroj klíšťat a udržte dítě nebo zvíře , aby tam nelezlo:-(
děkujeme Jitka