Diskusní fórum » Obecné fórum - archiv » Buštěhradský místopis

Neděle 19.5.2024

 

Obecné fórum - archiv: Buštěhradský místopis

Buštěhradský místopis

Zaslán uživatelem/kou: Všeználek

Datum: 19. 11. 2008 22:51

Mám už dlouho jednu zálibu, nebo chcete-li úchylku: kam přijedu, dívám se, po kom (po čem) je pojmenováno hlavní náměstí toho kterého města. Za ta léta, co daný úkaz sleduji, došlo k celkem pravidelným a předvídatelným změnám - Gottwaldova náměstí se přejmenovala na Masarykova, tam kde bylo náměstí Husovo, Žižkovo či Svobody (té abstraktní) měli vcelku vyhráno a cedulky se v posledních dvaceti letech měnit nemusely. Lokální patrioti se někde inicativně a originálně chopili svých šancí a tak máme třeba ve Vysokém nad Jizerou náměstí Vincenta Kramáře nebo v Telči náměstí Zachariáše z Hradce. Nebo na Kladně Starosty Pavla. Buštěhrad je ze studijního hlediska také úžasný materiál. Prostranství, která by se dala náměstím, jsou tu hned tři. To, které má k náměstí vskutku nejblíž, se jmenuje prostě a jasně Náměstí. Moje duše úchyla zaplesala. Prosté označení Markt nebo také Hauptmarkt je časté v německy mluvících zemích a vychází z faktu, že náměstí bývá v malém městečku přirozeným centrem a není potřeba to dále nějak okecávat. Až později mi ale došlo, že tohle buštěhradské Náměstí je vlastně taková Popelka mezi náměstími, kde se nějaké nadnesené pojmenování považuje za nepatřičné. No ano, Náměstí je název výstižný, nadčasový a kafkovský (byl to záměr?). Náměstí s velkým N mají mimochodem také v Mikulově. Tam se ve 20. století měnil jeho název z politických důvodů tak často, že to v určitém bodě vzdali. Pak máme ještě náměstí zcela bezejmenné, i když jde vlastně v současné době o střed města (tam, kde je autobusová zastávka). Pro jistotu se ten prostor tváří i svojí úpravou nemastně neslaně. Takže si žádné jméno ani nezaslouží. A to poslední zvolilo mimikry a jmenuje se Žižkova ulice. Nu což, politicky je to v posledních 50 letech název korektní. Až na to, že to je náměstí! PS: Je to jen takové zamyšlení. Rozhodně nemusí všechno nést jméno Oty Pavla :-)

Re: Buštěhradský místopis

Zaslán uživatelem/kou: JB

Datum: 30. 11. 2008 21:07

Všeználku, fakt krása! Už dlouho jsem si nepřečetl něco tak pěkného a inteligentního. Díky JB2

Re: Buštěhradský místopis

Zaslán uživatelem/kou: Všeználek

Datum: 07. 12. 2008 20:24

Ta místní pojmenování jsou vůbec zajímavá. Pouze v nejstarších částech měst mívají ulice pojmenování, která mají skutečně nějakou reálnou historickou návaznost (podle typických starých řemesel, významných budov, patronů kostelů apod.). Od určité doby pak měly nové čtvrti nános módních, pro určitou dobu typických pojmenování, která se nějak vztahovala k duchu doby. A teď kontrolní otázka: Ulice v nové buštěhradské zástavbě nesou jména jako Břízová, Olivová, Javorová či Topolová. Znamená to, že: a) Názvy ulic kompenzují obyvatelům nedostatek zeleně v sousedství města, jedná se vlastně o jakýsi druh "bílé magie" b) Existuje plán na vysázení dotyčných dřevin v příslušných ulicích, byť občas nerespektuje klimatické podmínky c) Kopírují pojmenování ulic typická pro satelitní městečka a další nově vznikající zástavbu Mimochodem, víte, kde je na Buštěhradě Okružní ulice? Napovím: dle zásad geometrie skutečně končí i začíná v bodě A, ale pokud byste se po ní vydali na okružní jízdu, moc daleko byste nedojeli. Není zde náhodou nějaký starousedlík, který pamatuje, jaká místní pojmenování se dříve vázala k dnes nově zastavěným lokalitám?

Re: Buštěhradský místopis

Zaslán uživatelem/kou: Gabriela

Datum: 08. 12. 2008 13:01

Jakožto obyvatelka nové zástavby za místním hřbitovem si dovolím reagovat na tento příspěvek. Právě název naší ulice, která nese jméno Jasmínová, mě inspiroval k vysazení jasmínového keře na předzahrádce našeho domu. Ve vedlejší ulici, která nese název Trnková lidé sice žádnou trnku nevysadili, zato ale téměř všichni před domy vysadili krásné okrasné třešně. Myslím, že právě názvy našich ulic nás k těmto krokům inspirovali a je to myslím dobře.

Re: Buštěhradský místopis

Zaslán uživatelem/kou: Všeználek

Datum: 10. 12. 2008 20:47

Gabrielo, to je krásné. Kdyby to udělali na jaře všichni, mohl by to být povedený happening :-) V některých městech na světě je také zvykem, že pokud je ulice pojmenována po nějaké významné osobnosti, bývá tam cedulka se stručným životopisem. To je docela hezké, počtete si, poučíte se a netápete, proč zrovna jakýsi kdosi má po sobě pojmenovanou ulici a vy ne :-)

Re: Buštěhradský místopis

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 16. 12. 2008 21:59

Velevážený Všeználku, opravdu se skláním před Vaším briskním humorem a bezva postřehy. (Takový týpek by se hodil do redakční rady BZ!) Nasadil jste laťku vysoko...to se natrápíme, abychom zůstali v soutěži. :) Jinak k vašim postřehům: Bílá magie provozovaná v olivové áleji je opravdu snem. Modří už vědí...cé je správně! Názvy jistě vznikaly v době, kdy se doufalo i v zacyklení Okružní ulice. Jasmíny a sakury paní Gabriely mne také potěšily, stejně jako Váš nápad s jarním happeningem...co ale zasadíme my, co bydlíme ve Švermově ulici. Třešně? Srpy? Hvězdy? Ponožky? No, bronz je drahý, takže ceduli sem dávat nebudeme...(ukradli by jí třeba ti šmejdi, co sebrali tu z Popperovic domu) Napíšu sem alespoň pár informací: (kdo nechce, ať nečte) Jan Šverma /1901-1944/ - komsomolec, právník, bojovník břitkým perem ve Slovenském národním povstání, odborářský předák a vlastenec, zakládající člen KSČ, antifašista a internacionalista, poslanec, odbojář, psavec a řečník, novinář, vzdělaný intelektuál z bohaté rodiny mnichovohradištského advokáta, kamarád Slánského, co si prý stál na svém i proti samotnému Gottwaldovi...přesto se mu nedařilo špatně, jen ten konec měl trpký...při komunistickém monstrprocesu se Slánským bylo zaprotokolováno, že tento přisluhovač imperialistických štváčů podstrčil svému soudruhu malé boty a Šverma si pak proto mohl vzít jen tenké ponožky, čímž prý Rudolf způsobil, že Honza nezahynul v boji, nýbrž podlehl vyčerpání v metrových závějích a třeskutém mrazu na úbočí Chabence nad nízkotatranskou Lomnistou dolinou...což jako horolezec chápu...to je svinstvo... Ale pořád dumám nad tím, co zasadit. Napadl mne jen antibolševník, ale tomu se tu prý moc nedaří. Zdraví a veselé svátky přeje JB.

Re: Buštěhradský místopis

Zaslán uživatelem/kou: Daniela

Datum: 17. 12. 2008 11:25

Hmm, naše ulice je bohužel Revoluční. Nemám moc ráda revoluce (i když některé mohou být užitečné:)), zajímal by mě původní název. Nejsnazší asi bude zeptat se pana kronikáře. Jiří, do Vaší ulice bych doporučovala nějaký červenolistý kultivar, anebo nějaké pěkné keře, třeba ruj vlasatá má pěkné jméno i rudé zbarvení;)

Re: Buštěhradský místopis

Zaslán uživatelem/kou: Kristina

Datum: 17. 12. 2008 21:17

Do Švermovky cokoliv, je to jedna z nejholejších ulic na Buštíku a to tam ještě relativně nedávno bývaly staré ořechy a hrušně. Všude okolo jsou javory (hlavně v Lípové:-)), jen na Švermovu se jaksi zapomnělo...

Re: Buštěhradský místopis

Zaslán uživatelem/kou: Jitka Mahovská

Datum: 18. 12. 2008 13:11

Bydlíme v Bořivojově ulici a taky mi schází jistota, že pojmenování ulice musí být bezpodmínečně nomen omen :-). Nevím ani, jak bychom to právě v té naší, poměrně úzké ulici měli zařídit. Poté co pan Třeštík ve své publikaci "Mýty kmene Čechů" vyvrátil léta tradovanou historickou fikci, že to byl právě Bořivoj, kdo založil pražský hrad a jehož kopie by se nám sem stejně nevešla, zbývalo by nám snad pouze (abychom dostáli jménu "naší" ulice) postavit na sáňkovacím kopečku repliku Bořivojova prvního kostela na Levém Hradci - což ale jistě sami uznáte, že zní jako pěkná volovina :-). Ani jiné akce jako třeba sázení stromů zde nepřichází v úvahu, nejsou tady ani chodníky, natož pásy zeleně, jediný v létě zelený, v zimě sáňkovací kopeček nám rozjezdili nějací "mlaďoši" s vytuněným autem. A tak se nebudu trápit tím, kde se to jméno naší ulice vzalo, ale spíše radovat z toho, že se domky v ní nacházející pomalu, ale jistě opravují a zvelebují, že tady máme relativně čisto, a že se všemi sousedy docela dobře vycházíme, kamarádíme nebo se alespoň slušně zdravíme. A přeji i Vám takovou "pohodovou" ulici! Jitka PS. Historie rozhodnutí o názvech v nových sídlištích je mi docela blízce známa: název Okružní byl vzhledem k tvaru této ulice návrhem jedné pracovnice MěÚ, pro další lokality bylo shodně všemi zastupiteli zvoleno pojmenování celých oblastí (za hřbitovem - keře a u hřiště - stromy) a to ze zcela jednoduchého důvodu (i Všeználkem zmíněného) - aby se v budoucnu nemuselo nahrazovat jedno politické jméno druhým a pak za pár let naopak.:-)I když doufám, že taková doba nikdy nenastane, hlasovala jsem rovněž pro. Lidé potřebovali bydlet, přihlašovat nové trvalé adresy, měnit OP, rodily se děti... a tak se muselo jednat rychle a nikdo neměl čas zabývat se předchozím historickým vývojem. Možná je už dnes vše jinak a město je na další expanzi ulic a jejich názvů připraveno, ale pokud tomu tak není, možná by to byl pro někoho podnětný nápad (studijní záměr, grantový titul), který by byl milým přínosem spolupráce občanů se svým městem. A ještě jedna douška:Okružní se nachází v lokalitě ve starých i současných mapách zmiňované jako "U kapličky", domy u hřiště jsou stavěny "Na Chmelnici", další plánovaná výstavba na tomto poli zasahuje až do oblasti "U Salvátora" a (bohužel - co se názvu týká) "Za cementárnou". Oblast za hřbitovem je i v mapách skutečně "Za hřbitovem" a plánovaná výstavba napravo od Lidické ul. se nazývá "Ořešín". Tento název vedl firmu, která má výstavbu provádět k tomu, že park, který zde bude firmou založen, a který plynule naváže na současný remízek nad Pražskou ulicí, se bude po jeho propojení jmenovat park Ořešín.

Re: Buštěhradský místopis

Zaslán uživatelem/kou: Jiří Blesk

Datum: 19. 12. 2008 20:47

"Ruj vlasatá"...pěkné jméno pro křovíčko. (U haldy nám asi roste "fuj střapatá". Daří se jí, páč lidi nepochopili, že povinně platí popelnice a sběrné dvory.) Jinak dík za vyčerpávající výklad J.M. a Všeználkovi jsem ještě zapomněl připomenout téma Jana Swarta "Zachraňte stromy" na městském webu. Veselé svátky! JB

Re: Buštěhradský místopis

Zaslán uživatelem/kou: Všeználek

Datum: 21. 12. 2008 15:24

Danielo, také nejsem příznivcem prudkých a násilných změn, ale máme naštěstí třeba revoluci neolitickou, která se táhla k uzoufání. Jejím výsledkem byl přechod k usedlé společnosti a to je skutečnost, kterou by si měla s uznáním připomínat každá obec, protože bez neolitické revoluce bychom neměli ani ulice, ani ta náměstí. Ruj vlasatou by bylo vhodné osadit do nějaké skalky, na památku nešťastného revolucionářova konce, jako takové memento mori. Co všechno se tady člověk nedoví, že? To tedy žasnu. Není právě na rohu Švermovy ulice ten krámek s obuví? Není to osudové spojení? Ta tklivá historka s nevhodnou obuví do vysokohorského prostředí by byla dobrá reklama. Snad jste všichni pochopili, že se jen snažím nekriticky upozornit na to, že to, jaká mají pojmenování místa, kde bydlíme, o nás něco vypovídá. A protože lidi jsou od přírody legrační tvorové, je to někdy úsměvné. Přeji všem hezké a prousmívané svátky!